# Naprzód Karotki – czyli kilka słów o Geek Girls Carrots

Chciałabyś być na bieżąco z nowinkami w świecie IT? Chcesz lepiej zrozumieć nowe technologie? Chętnie poznałabyś osoby o podobnych zainteresowaniach? A może marzysz o spotkaniu z kobietami, które realizują się zawodowo w branży informatycznej? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to zapraszam Cię do poznania Karotek.

Od kilku miesięcy regularnie uczęszczam na spotkania Karotek, czyli dziewczyn i kobiet pozytywnie zakręconych na punkcie nowych technologii. Organizacja Geek Girls Carrots powstała w 2011 roku z inicjatywy Kamili Sidor. Jej misją jest przyciąganie kobiet do IT poprzez 3 główne filary:

  1. budowanie społeczności kobiet kochających nowe technologie i organizowanie spotkań,
  2. organizowanie warsztatów z nauki programowania,
  3. promowanie kobiet z branży IT w mediach.

Karotki obecne są już w 15 miastach w Polsce oraz w 12 krajach na świecie. Społeczność ta skupia wokół siebie między innymi programistki, graficzki, project managerki, właścicielki firm, specjalistki od mediów społecznościowych, dziewczyny z pomysłem na startup oraz wszystkie, które czują się związane z branżą IT.

Źródło: własne

Źródło: własne

Jak wyglądają spotkania Karotek? Pierwsza część to networking, czyli czas na poznanie nowych osób, wymianę rad i doświadczeń. „80 % sukcesu to pojawić się” – te słowa często powtarza Kamila. Z jednej strony można pomóc innym, np. poprzez polecenie książki, kursu online czy kontaktu, a z drugiej – szuka się rady i towarzystwa dla siebie. Networking to część spotkania, która uważana jest za najważniejszą. Następnie przychodzi część oficjalna, czyli wystąpienia dwóch prelegentek związanych zawodowo z branżą IT. Zwieńczeniem spotkania jest integracja w pobliskim lokalu.

We wrześniu odbyło się już 44-te spotkanie warszawskich Karotek.

Źródło: http://partiarazem.pl/wybory2015/okreg-19-warszawa/van-anh-dam/

Źródło: http://partiarazem.pl/wybory2015/okreg-19-warszawa/van-anh-dam/

Jako pierwsza wystąpiła Van Anh Dam. Urodziła się w Wietnamie, ale wychowywała i uczyła w Warszawie. Swoją przygodę z programowaniem zaczęła od warsztatów GGC. W trakcie różnych wydarzeń branżowych, na które regularnie uczęszczała, zaobserwowała, jak niewielu jest programistów, którzy potrafią uczyć z pasją. Postanowiła zatem połączyć swoje trzy pasje: uczenie dzieci, tworzenie kreatywnych rzeczy oraz programowanie i tak dołączyła do fundacji Girls Code Fun oraz założyła własną firmę Kids Code Fun, gdzie organizuje zajęcia z podstaw programowania dla najmłodszych. Miałam okazję uczestniczyć w zajęciach unplugged przygotowanych przez Van Anh (po szczegóły odsyłam do wpisu „Pierwsze kroki w świecie programowania”) i szczerze mogę je polecić zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Źródło: https://twitter.com/wojtasi

Źródło: https://twitter.com/wojtasi

Drugą prelegentką była Izabela Wojtaszek. Iza przez kilka lat rekrutowała w Agencji Zatrudnienia Randstad oraz działach personalnych dużych firm, prowadziła też szkolenia z umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Obecnie prowadzi własną firmę szkoleniowo-doradczą. Uważa, że każdy może zdobyć swoją pracę marzeń, a zwłaszcza w IT. W swojej prezentacji „Zhakuj pracę marzeń” przedstawiła 3 główne elementy tego procesu. Aby zdobyć pracę marzeń trzeba sobie odpowiedzieć na trzy pytania: co Cię kręci, w czym możesz być najlepszy na świecie i czego sprzedaży chcesz się nauczyć. Dopiero wtedy możemy rozpocząć poszukiwania, przy czym warto podkreślić tutaj przewagę mediów społecznościowych i kontaktów osobistych nad tradycyjnymi formami szukania pracy. W prezentacji Izy zabrakło mi nawiązania do poszukiwania pracy w branży IT. O tym jednak możecie poczytać we wpisie „Jak zostać Junior Developerem?”.

Źródło: własne

Źródło: własne

Geek Girls Carrots to również warsztaty z programowania. Najbliższe wydarzenie PyCodeCarrots, podczas którego będzie można poznać podstawy Pythona, odbędzie się w listopadzie, a ja mam przyjemność je współorganizować. Po szczegóły zapraszam na stronę wydarzenia. A już jutro ruszają zapisy! Planujecie się wybrać? A może brałyście już udział w takich warsztatach? Koniecznie podzielcie się wrażeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.