moja-droga-do-it

Moja droga do IT – 5 kobiet i 5 historii

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia branżowe organizowane w ramach Dnia Kobiet. Tym razem wybrałam się na event bardziej kameralny, a mianowicie „Moja droga, kobiety w It | 80. Warszawski Hacknight”. I dziś właśnie chciałabym Wam przybliżyć sylwetki dziewczyn, których historie inspirują i motywują do działania.

O Koduj dla Polski

moja-droga-do-it-koduj-dla-polski

Wydarzenie zorganizowane było przez społeczność Koduj dla Polski, poszukującą technologicznych rozwiązań dla społecznych problemów. Celem organizacji jest usprawnienie pracy urzędów i organizacji publicznych, aby stały się bardziej przyjazne dla obywateli, ale także zaangażowanie obywateli w życie publiczne i wypracowanie dialogu pomiędzy tymi sektorami.

Jeżeli mielibyście pomysł na zmianę czy innowację w swoim mieście, możliwą do wdrożenia przy pomocy nowych technologii, koniecznie zajrzyjcie na forum strony kodujdlapolski.pl. A może chcielibyście się bardziej zaangażować w swój projekt? Oprócz zgłaszania pomysłów, można też realizować wybraną inicjatywę jako Koordynator Projektu, wdrażać ją jako Ambasador Projektu czy też pomóc w rozwijaniu jej jako Członek Zespołu.

Moim zdaniem to idealne miejsce nie tylko ze względu na to, że można zrobić coś pożytecznego dla swojej lokalnej społeczności, ale także świetna okazja do rozwijania kompetencji miękkich, jak chociażby zarządzanie zespołem, budowanie relacji, sztuka prezentacji czy umiejętność negocjacji.

5 kobiet i 5 różnych dróg do świata IT

Czas na prezentację krótkich historii pięciu kobiet – programistek, działaczek społecznych, trenerek i liderek, mniej lub bardziej znanych w branży, ale z pewnością bardzo autentycznych.

  1. Magdalena Ostoja-Chyżyńska – UX Lead w Miinto, founder w Human Tech Art

Magda ukończyła Informatykę na Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Na co dzień pracuje w startupie Miinto jako UX Lead, a z branżą User Experience związana jest od 6 lat. Prezentacja Magdy szczególnie przykuła moją uwagę, gdyż opisując swoje początki przygody z IT, pokazała swoją pierwszą stronę internetową, która była o… mandze 🙂 Poza ówczesną technologią projektowania, nie mogło na stronie zabraknąć Księgi Gości! Nie wiedzieć, czemu wywołało to uśmiechy na twarzach słuchaczy. 😀 Oczywiście ten element również był obecny na mojej pierwszej stronie internetowej. Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądała, zapraszam do wpisu Pierwsze kroki w świecie programowania.

Po godzinach Magda prowadzi Human Tech Artspołeczność ludzi tworzących projekty na przecięciu humanizmu i technologii. Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda połączenie sztuki z elementami nowoczesnych technologii, koniecznie zajrzyjcie na jej bloga http://humantechart.pl.

2. Paula Bruszewska – współzałożycielka Social Wolves

Paula jeszcze kilka lat temu pracowała w Departamencie Komunikacji w Procter&Gamble w Genewie. Co skłoniło ją do porzucenia kariery w korporacji? Paula zauważyła, jak trudno studentom dostać ciekawą ofertę pracy, nie mając wcześniejszego doświadczenia w branży. To działalność społeczna i zdobyte dzięki niej kompetencje pozwoliły jej zdobyć pracę marzeń. Stąd pojawił się pomysł na założenie społeczności Social Wolves, która pomaga uczniom i studentom zmieniać świat na lepsze oraz stać się skutecznym w realizacji własnych projektów. Wraz ze znajomymi Paula założyła platformę Zwolnieni z teorii, która pozwala krok po kroku stworzyć i zrealizować własny projekt społeczny.

A dlaczego akurat projekty społeczne? Głównie dlatego, że Polacy bardzo rzadko angażują się w działania dla swojej lokalnej społeczności. Paula podkreśla jednak, jak wiele można osiągnąć, realizując prawdziwy projekt społeczny. W ten sposób można między innymi rozwijać swoje umiejętności w obszarze zarządzania projektami, marketingu, umiejętności cyfrowych czy zakładania swojej organizacji. Nie bez powodu cytat przewodni Wilków brzmi „Działaj dla innych, ucz się dla siebie”. Zachęcam Was gorąco do zapoznania się z już zrealizowanymi projektami. 🙂

3. Weronika Sikorska – Software Engineer w CodiLime

Weronika jest absolwentką informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jednak mój podziw wzbudziła przede wszystkim tym, że równolegle studiowała i ukończyła Fortepian na Akademii Muzycznej. To kolejny przykład na to, że można łączyć sztukę i nowe technologie. Weronika opowiedziała nam o swojej drodze do świata IT, która okazała się trudna ze względu na nieustającą dyskryminację kobiet w branży. Już w czasach szkolnych była jedyną dziewczynką na kółku szachowym, przez co żaden z chłopców nie podejmował się wspólnej rozgrywki. Dalej nie było lepiej. Niejednokrotnie, pracując już jako programistka, spotykała się z zachowaniami dyskryminacyjnymi w miejscu pracy. Zdaniem Weroniki takie sytuacje związane są z wciąż zbyt małym odsetkiem kobiet w branży IT. To z kolei jest jej zdaniem spowodowane niezmiennym podejściem wychowawczym rodziców i nauczycieli. Jako przykład Weronika podaje chociażby rolę zabawek w okresie dzieciństwa – dziewczynkom kupuje się misie i lalki, a chłopcom klocki i samochody. Ona sama jako dziecko wolała zabawy w Norton Commanderze niż ubieranie lalek Barbie. I być może dzięki temu, że mogła liczyć na wsparcie rodziców, jest obecnie programistką.

Z ciekawostek, w kontekście ostatnich dyskusji na temat wycinki drzew, Weronika stworzyła Otwartą Mapa Drzew, która pozwala oznaczać i monitorować drzewa w Warszawie. Naprawdę super inicjatywa! 🙂

4. Anna Olchowik – wykładowca w Coders Lab

Droga Ani do IT zaczęła się od fascynacji genetyką i wybrania biotechnologii jako kierunku studiów. Naukowo zajmuje się bioinformatyką – analizą sekwencjonowanych genomów i enzymów restrykcyjnych. Ania robiła nawet doktorat w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. W międzyczasie uwielbiała robić gry i jako freelancer tworzyła gry edukacyjne oraz reklamowe. W wolnym czasie prowadziła warsztaty z programowania dla dziewczyn. W pewnym momencie stwierdziła, że chce się dzielić swoją pasją, wiedzą, umiejętnościami z innymi i w ten sposób została trenerką w szkole programowania Coders Lab.

5. Emilia Lendziona-Barszcz – TESTERKA, członkini grupy Girls Who Test

Emilia swoją przygodę z IT zaczęła już w dzieciństwie, rozkładając pierwszy domowy komputer na części. 😀 Potem jej ścieżka zawodowa podążyła w kierunku budownictwa. Pracując jako kierownik budowy i zarządzając ekipą 40 budowlańców, nie raz spotykała się z dyskryminacją. Pracę w budownictwie rzuciła, aby zostać testerką. Po godzinach współorganizuje spotkania i warsztaty dla dziewczyn, które chciałyby zająć się zawodowo testowaniem w ramach społeczności Girls Who Test. Na pierwsze warsztaty, które były organizowane w grudniu, na 20 miejsc zgłosiło się ponad 300 dziewczyn! Emilia udziela się również jako wolontariuszka – w ramach Fundacji Jednym Śladem uczy testowania dzieci z domów dziecka.

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować powyższymi historiami dziewczyn. A może ktoś z Was chciałby opowiedzieć o swojej drodze do IT? Już niebawem na blogu pojawi się nowa seria wpisów. Stay tuned 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.