lets-solve-it

Let’s solve IT – together we are unstoppable!

Dzisiejszy wpis jest nietypowy, ponieważ przeprowadziłam dla Was wywiad z organizatorkami pionierskiego programu Let’s solve IT – together we are unstoppable! Ewelina i Ania z Women in Technology opowiedziały o swojej inicjatywie, której celem jest wspólne rozwiązywanie problemów związanych z IT z ekspertami z branży. Program dopiero wystartował, ale ja już jestem ciekawa jego efektów. Zapraszam do lektury!

 

Women in Technology to społeczność zrzeszająca kobiety z branży IT. Skąd pomysł na założenie takiej organizacji i co Was wyróżnia od podobnych grup, jak np. Geek Girls Carrots czy Women Techmakers?

Ewelina Wołoszyn: Women in Technology jest ogólnopolską grupą profesjonalistów, której misją jest zwiększanie wysoko wyspecjalizowanych kobiet w IT oraz odkrywanie nowych możliwości w tej dziedzinie. Wierzymy, że wiedza ekspercka i zrozumienie są czynnikami, które każdego z nas uczynią osobą, którą zawsze chciał być. A nazwa organizacji wywodzi się również z tego, iż w gronie organizatorów są same kobiety. Swoje działania w większości kierujemy zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Women Techmakers jest organizacją skupioną w ramach Google, a Geek Girls Carrots skupia osoby szerzej powiązane z branżą IT, m.in. marketingowców, PR-owców, itp. Z każdą z tych społeczności współpracujemy, jednak każda z nas ma swój indywidualny rytm i kierunek.

Jaka jest Wasza misja i co stanowi core Waszych działań?

Anna Szwiec: Naszą misją jest tworzyć społeczność kobiet, których pasją są nowe technologie i świat IT. Chcemy stworzyć przestrzeń przyjazną dla wszystkich, którzy chcą się dzielić wiedzą, doświadczeniem, inspirować się nawzajem do rozwoju i sięgania po więcej.

Czym się zajmujecie na co dzień? Czy wszystkie członkinie Waszego zespołu są związane z branżą IT?

EW: Ja prowadzę software house o nazwie Lonsley, który zajmuje się rozwiązaniami uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Ania pracuje jako programistka. Tak, cały nasz zespół związany jest z branżą IT.

Let’s solve IT – together we are unstoppable! to jeden z Waszych głównych programów, który wystartował w marcu. Opowiedzcie proszę, na czym on polega?

AS: Program Let’s solve IT jest przeznaczony dla osób związanych z IT. Biorąc w nim udział, można uzyskać pomoc dotyczącą problemu związanego z branżą nowych technologii – programowaniem, user experience, zarządzaniem zespołem, itp. Głównym celem programu jest rozwiązanie konkretnego problemu w czasie jednej sesji z ekspertem. Jeżeli uczestnik potrzebuje rozwiązać lub dokończyć rozwiązywanie swojego problemu, każdorazowo może zapisać się na wideokonferencję 1 na 1.

Wspólne rozwiązywanie problemów IT z ekspertami to nowość wśród programów dla kobiet. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego przedsięwzięcia?

EW: Pomysł na program wziął się od Joanny Chwastowskiej – to ona zauważyła potrzebę stworzenia tego projektu. Po wspólnej rozmowie postanowiłyśmy go rozwijać pod skrzydłami społeczności Women in Technology, a także Women Techmakers.

Kto może wziąć udział w programie? Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby się zakwalifikować?

AS: W programie mogą uczestniczyć osoby bezpośrednio związane z branżą IT lub takie, które dopiero zaczynają swoją karierę w tej dziedzinie. Program przeznaczony jest głównie dla deweloperów, UX designerów, project managerów czy scrum masterów.

Jak wygląda przebieg programu po zakwalifikowaniu się?

EW: Wstępnie wprowadzamy pierwszą wersję i testujemy projekt. W chwili obecnej uczestnicy po zakwalifikowaniu się otrzymają kontakt do eksperta, z którym zgłosili chęć współpracy. Od 9 maja rozpoczną indywidualną pracę z ekspertem, która będzie polegała na krótkich rozmowach mających na celu rozwiązanie danego problemu. Następnie, po okresie półtora miesiąca poprosimy wszystkich zaangażowanych o informację zwrotną. W przyszłości chcemy, aby zakwalifikowani uczestnicy mieli możliwość rozmowy ze wszystkimi dostępnymi w programie mentorami.

Z jakimi problemami można się zgłaszać? Czy są jakieś wytyczne lub ograniczenia?

AS: Można się zgłaszać z każdym problemem dotyczącym IT, który sprawił, że utknęliśmy w rozwiązaniu jakiegoś zadania i nie możemy ruszyć dalej.

Kim są eksperci pomagający rozwiązywać problemy? Jak udało Wam się zaangażować ich do programu?

EW: Wybraliśmy siedmiu bardzo doświadczonych specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Wśród nich pojawią się osoby związane z testami bezpieczeństwa, tworzeniem aplikacji mobilnych na android, projektowaniem gier oraz programowaniem w różnych językach.

Czy będziecie relacjonować efekty programu?

AS: Tak, planujemy na zakończenie podsumowanie projektu zarówno ze strony mentorów, jak i uczestniczek oraz efektów, jakie przyniósł im udział w programie.

Zamknęłyście już zapisy w ramach pierwszej edycji. Jak wyglądało zainteresowanie od strony uczestniczek?

EW: W ramach pierwszej edycji zainteresowanie było bardzo duże. Zgłosiło się do nas ponad 150 osób, a my wytypowałyśmy 7 z nich. Na obecnym etapie uczestnicy wspólnie z nami rozwijają projekt. Następnie będzie on dostępny dla szerszej grupy odbiorców.

Czy planujecie kolejne edycje?

AS: Zdecydowanie tak. Obecna – pierwsza edycja – jest edycją pilotażową. Chcemy zebrać jak największy feedback, aby doskonalić kolejne edycje i wyjść naprzeciw potrzebom uczestników. Pracujemy również nad platformą, która ułatwi nam komunikację pomiędzy mentorami a uczestnikami w przyszłości.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Poniżej znajdziecie krótkie bio moich rozmówczyń.

ANNA SZWIEC

lets-solve-it-anna-szwiecNa co dzień pracuje w branży IT jako deweloperka, a po godzinach realizuje się jako organizatorka w „Women in Technology”. Z pasją przygotowuje eventy, dzięki którym dziewczyny mogą wystartować i rozwijać się w branży IT. Jest koordynatorem programu mentorskiego Tech Leaders i pasjonatką wszelkich tematów związanych z budowaniem społeczności. Inspiruje ludzi do realizowania własnych marzeń. Angażuje się także w prowadzenie warsztatów z programowania dla dzieciaków. Zwolenniczka zasady „chcieć znaczy móc”. Wolny czas spędza na macie trenując kick boxing i podnosząc sztangi na crossficie.

 

EWELINA WOŁOSZYN

lets-solve-it-ewelina-woloszynPrzedsiębiorca, twórca projektów o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Buduje software house Lonsley, który zajmuje się Machine Learning. Zaangażowana w organizowanie wydarzeń wspierających przedsiębiorczość i innowacje. Twórca MEDmeetsTECH – ogólnopolskiej konferencji przypominającej wystąpienia TEDx – w temacie przełomowych idei wynikających z połączenia medycyny i technologii. Aktywista społeczny – koordynowała pracę związaną z promocją i organizacją m.in. TEDxKazimierz, organizuje i rozwija Women in Technology w Krakowie. Stworzyła Tech Leaders, program mentorski dla kobiet w IT – ogólnopolskiej platformy wymiany wiedzy – skierowanej dla kobiet, które chcą założyć własną firmę/startup oraz tych wspinających się po szczeblach kariery jako zatrudnione osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.