kobiety w nowych technologiach

Kobiety w nowych technologiach

W lutym miałam okazję uczestniczyć w zjeździe Digital University – Kobiety w nowych technologiach organizowanym przez FSCD Polska w Szkole Głównej Handlowej. Konferencja obejmowała wykłady oraz panel dyskusyjny z liderkami polskiego biznesu. Wypowiadały się między innymi Małgorzata Szturmowicz (Dyrektor Finansowy Idea Bank), Małgorzata Bartler (Dyrektor Departamentu HR Alior Bank) oraz Małgorzata Golatowska (Dyrektor Operacji Sprzedażowych i Marketingowych 3M Poland). Zapraszam na krótkie podsumowanie tego wydarzenia.

Najważniejszym i najciekawszym momentem konferencji był dla mnie panel dyskusyjny, podczas którego kobiety piastujące wysokie stanowiska w wielkich korporacjach wypowiadały się na temat roli kobiet w biznesie oraz ich miejsca w nowych technologiach. I mimo iż nie jestem miłośniczką korporacyjnych wizji i strategii, to przyznaję, że panelistki przekazały sporo cennych uwag.

jak cię widzą, tak cię piszą?

Pierwsze zagadnienie dotyczyło… dress codu w miejscu pracy. Panie zgodnie przyznały, że lubią podkreślać swoją kobiecość w pracy. Z chęcią zamieniają ciemne służbowe garnitury na kolorowe sukienki i spódnice. Oczywiście są sytuacje, kiedy formalny strój służbowy jest po prostu niezbędny, np. podczas ważnego spotkania z Zarządem. Jednakże w praktyce najważniejsze jest to, co umiemy i co reprezentujemy swoją osobą, a nie swoim wyglądem. Świetnie podsumowuje to historia opowiedziana przez Małgorzatę Szturmowicz, którą przytoczyła w jednym z wywiadów:

„Letnie upalne popołudnie tego roku. W sali konferencyjnej Narodowego Banku Polskiego zaczyna się spotkanie z przedstawicielami zarządów banków komercyjnych. Większość przybyłych to poważni panowie w średnim wieku, w garniturach, pod krawatem. Nagle do sali w pośpiechu wchodzi młoda kobieta w letniej sukience koloru dojrzałego banana. Obecni patrzą na nią z ledwo skrywaną konsternacją. – Przez chwilę pomyślałam, że poproszą mnie o nalanie kawy albo herbaty, ale jakoś nikt tego nie zrobił – śmieje się Małgorzata Szturmowicz.” („Start-upowcy biorą banki” Rzeczpospolita)

pewność siebie kluczem do sukcesu

Kolejna kwestia dotyczyła wspierania młodych dziewczyn i kobiet w branży IT. Panelistki podkreślały przede wszystkim wagę pewności siebie. Kinga Piecuch (Prezes SAP Polska) opowiadając o sukcesach swoich dzieci, zaznaczyła, że budowania pewności siebie trzeba uczyć już od najmłodszych lat. Od razu przypomniała mi się książką „Włącz się do gry” Sheryl Sandberg. Dyrektor Operacyjna Facebooka zwraca szczególną uwagę na kwestie stawania w pierwszym szeregu czy tzw. zasiadania przy stole. Jej zdaniem kobiety bardzo często boją się sięgać po wysokie stanowiska czy ambitne projekty. Wynika to głównie z ich niskiej samooceny oraz surowej oceny swoich umiejętności. Jednak w dzisiejszych czasach pewność siebie jest dla kobiet chcących osiągnąć sukces kluczowa.

 działaj innowacyjnie

Nie zabrakło też miejsca na rozmowę o innowacjach. I tak w Alior Banku funkcjonuje Innovation LAB, czyli jednostka odpowiedzialna za tworzenie i rozwój innowacyjnych rozwiązań. W Idea Banku powstał Idea Hub, czyli kreatywna przestrzeń udostępniana w całości przedsiębiorcom – tutaj można spokojnie popracować, zorganizować spotkanie czy konferencję, a także skorzystać z multimedialnych udogodnień. Z kolei w firmie 3M Poland 15% czasu pracy przeznacza się wyłącznie na działania innowacyjne.

mierz wysoko i sięgaj gwiazd

Na koniec każda z liderek została poproszona o podzielenie się z uczestnikami konferencji kilkoma radami. To co najważniejsze według nich, to przede wszystkim spotykanie na swojej drodze właściwych ludzi, bo to dzięki nim możemy znaleźć się w miejscu, o którym nawet nie śniliśmy. Warto zatem dzielić się swoimi marzeniami i nie bać się wyzwań, które pojawiają się w różnych momentach naszego życia. Trafnie podsumowała to Sylwia Bilska Dyrektor Zarządzająca PayU. Opisała spotkanie z pewną młodą kobietą podczas dużego eventu firmowego. Dziewczyna ta podeszła do Sylwii i powiedziała: „Dzień dobry. Nazywam się tak i tak, zrobiłam to i to. I chciałabym z Panią pracować.” Ta szczerość i determinacja ujęły Sylwię na tyle, że zaproponowała dziewczynie rozmowę rekrutacyjną, która przebiegła pozytywnie i teraz wspólnie pracują w PayU. Panelistki wskazały też 3 kluczowe obszary, na które warto zwracać uwagę, czyli networking, mentoring i coaching. Dzięki ich połączeniu możemy osiągnąć naprawdę wielkie sukcesy. I tego Wam wszystkim życzę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.