lego-scrum

Girls.js – Scrum z wykorzystaniem LEGO

W ostatnim wpisie dzieliłam się z Wami wrażeniami z międzynarodowej konferencji Web Summit. Dziś wracam na nasz polski rynek i mam dla Was relację z warsztatów ze Scruma z wykorzystaniem LEGO organizowanych przez Girls.js. Jeżeli jesteście ciekawe, co ma wspólnego budowanie miasta z klocków ze zwinną metodyką zarządzania projektami, to zapraszam serdecznie do lektury. 🙂

Kim są Girls.js?

Girls.js to społeczność, której celem jest przyciąganie kobiet do kodowania, ale z nastawieniem na naukę samego JavaScriptu. To świetna inicjatywa, która wypełnia lukę, zaraz obok Rails Girls (nauka Ruby on Rails) czy Django Girls (nauka Pythona). Co ważne – wydarzenia organizowane przez Girls.js są zawsze bezpłatne! Do tej pory przeszkolonych zostało już 208 uczestniczek podczas 8 edycji w 5 miastach w Polsce.

O Girls.js usłyszałam około rok temu, kiedy zobaczyłam na Facebooku spotkanie follow-up, otwarte dla wszystkich dziewczyn i kobiet zainteresowanych JavaScriptem. Nie pracowałam wówczas jako programistka, a zależało mi na uporządkowaniu wiedzy z JS’a, więc postanowiłam przetestować nową formę warsztatów. Follow-up’y to krótkie zajęcia z JS’a (ok. 2 godzin), obejmujące zwykle jedno zagadnienie, jak np. funkcje, tablice czy obiekty. Warsztaty są otwarte dla wszystkich i w zupełności wystarczą podstawy, żeby ogarnąć przerabiane ćwiczenia. Dlatego, jeżeli będziecie miały taką możliwość, to koniecznie je sprawdźcie.  🙂

 

O co chodzi w Scrumie?

Tym razem forma i tematyka follow’upu była nieco inna. Miałyśmy zostać wprowadzone w świat Scrum’a przy pomocy klocków LEGO. Brzmi super? Tak też było! 😄 Warsztaty poprowadziła Klaudia Komacka, Scrum Mistress w StepStone Services, z którą to miałam już wcześniej przyjemność pracować przy organizacji warsztatów PyCode Carrots.

Dla niewtajemniczonych – Scrum to metodyka pracy, pewne ramy postępowania, dzięki którym ludzie mogą z powodzeniem rozwiązywać złożone problemy adaptacyjne, by w sposób produktywny i kreatywny wytwarzać produkty o najwyższej możliwej wartości. Klaudia opowiedziała nam skrócie o tym, jak wygląda na co dzień praca w Scrumie, jakie są najważniejsze role w zespołach i jakimi wartościami powinno się kierować, korzystając z tej metodyki. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o Scrumie i pracy Scrum Mastera, to zachęcam Was do zajrzenia do tego wpisu. 🙂 Sama kiedyś myślałam, żeby zostać Scrum Masterem i przerobiłam sporo materiałów w tym temacie. Niestety nie miałam do tej pory szansy pracować w Scrumie, dlatego praktyczne warsztaty z wykorzystaniem klocków LEGO wydały mi się idealnym uzupełnieniem mojej wiedzy.

 

Jak przebiegały warsztaty?

Na początku zostałyśmy podzielone na 2 zespoły. W każdym z nich wyłoniony został Scrum Master oraz Product Owner, a cała reszta stanowiła grupę deweloperów.

Krok 1

Naszym pierwszym zadaniem było ustalenie celu pracy. Finalnym produktem miało być w pełni funkcjonalne miasto. Następnie zapoznałyśmy się z 25 historyjkami, które przygotował PO. Każda z nich zawierała szczegółowe wymagania burmistrza. Wszystkie historyjki (ang. user story) stanowiły elementy naszego rejestru produktu (ang. product backlog). Jest to po prostu spriorytetyzowana lista wszystkich zadań, które powinny zostać wykonane, aby otrzymać działający produkt. Wśród nich były takie kryteria, jak np. osiedle mieszkaniowe dla singli, fabryka, przystanek autobusowy czy strefa relaksu. Wszystkie wymienione elementy musiały znaleźć się w naszym mieście, aby spełnić oczekiwania burmistrza. 🙂

Krok 2

Drugie zadanie polegało na estymacji backlogu – inaczej mówiąc, musiałyśmy oszacować każdą historyjkę z osobna. Estymacja to ocena, ile czasu, zasobów, wysiłku czy pieniędzy będziemy musieli poświęcić na wykonanie konkretnego produktu. Można tego dokonać na kilka sposobów. My skorzystaliśmy z estymacji relatywnej, czyli ustalaliśmy wielkość zadań poprzez porównywanie ich ze sobą. Kolejnym krokiem było pogrupowanie zadań według ich złożoności i czasochłonności poprzez wykorzystanie T-shirt sizes – XS, S, M, L, XL.

scrum-lego-girls

Krok 3

Kiedy oceniłyśmy już wszystkie zadania, kolejnym etapem było doprecyzowanie wymagań i ustalenie minimum akceptowalnego przez Product Ownera (ang. minimum viable product, MVP). I tak, np. osiedle mieszkaniowe miało składać się z budynków 2 piętrowych z 2 pokojami, strefa relaksu miała zawierać 2 leżaki i 2 drzewa, itd. 😉

Krok 4

Ostatni etap to sprint, czyli krótkie ograniczenie czasowe, podczas którego powstaje gotowy do użycia przyrost. Inaczej mówiąc, wynikiem sprintu jest w pełni działająca funkcjonalność. U nas był to  jeden z elementów miasta. Sprint również podzielony był na etapy:

  1. Planowanie sprintu – w ciągu 3 min. musieliśmy ustalić, które historyjki wybierzemy z backlogu productu do backlogu sprintu. Następnie podzieliłyśmy się zadaniami w zespole. Przykładowo wybrałyśmy do sprintu budowę szkoły i fabryki, przy czym 2 osoby pracowały nad szkołą, a 2 nad fabryką.
  2. Sprint – w ciągu 7 min. pracowałyśmy nad produktem, czyli tak naprawdę składałyśmy klocki LEGO. 😄
  3. Przegląd sprintu – w ciągu 5 min. miałyśmy zaprezentować, co udało nam się wykonać. W tym czasie PO akceptował, odrzucał lub wprowadzał zmiany w naszych budowlach.
  4. Retrospektywa – w ciągu 2 min. przeprowadzaliśmy dyskusję, co wyszło, a co nie podczas pracy i ustalaliśmy konieczne usprawnienia.

Krok 4 udało nam się powtórzyć trzykrotnie, zatem powstały całkiem niezłe miasta, jak na tak krótki warsztat. 🙂

girls-scrum-lego

 

Podsumowanie

Czy warto było wybrać się na warsztaty ze Scruma? Zdecydowanie! Jeżeli będziecie miały możliwość uczestnictwa w takich warsztatach – gorąco Was zachęcam, nawet jeśli nie pracujecie na co dzień w Scrumie. Lektura teorii to jedno, ale nic tak dobrze nie uczy, jak doświadczanie. A nauka z wykorzystaniem LEGO to już czysta przyjemność. 😉

3 thoughts on “Girls.js – Scrum z wykorzystaniem LEGO

  1. Kamila says:

    Bardzo fajny pomysł na warsztat i przedstawienie metodyki 🙂
    Mam jedno pytanie: czy nazwa stanowiska „Klaudia Komacka, Scrum Mistress” jest poprawna czy to literówka? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.