Europejski Tydzień Kodowania

Wczoraj ruszył już po raz trzeci Europejski Tydzień Kodowania, czyli tysiące bezpłatnych wydarzeń promujących naukę programowania, odbywających się między 10 a 18 października. Ta wspaniała inicjatywa została powołana do życia przez Młodych Doradców ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Code Week Polska koordynuje w tym roku Fundacja Nowoczesna Polska, a głównymi ambasadorami zostali Blanka Fijołek z Samsunga oraz Kamil Sijko z CoderDojo. W ramach tegorocznego Tygodnia Kodowania w Polsce zostało zarejestrowanych już ponad 1000 wydarzeń.

Jaki jest cel inicjatywy?

Celem Europejskiego Tygodnia Kodowania jest popularyzacja i promocja nauki programowania. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Według Komisji Europejskiej do 2020 roku zabraknie 900 tysięcy specjalistów z technologii informatyczno-telekomunikacyjnych. Dlatego też umiejętności programowania są niezwykle ważne.

Do kogo kierowane jest wydarzenie?

Wydarzenie może być skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Wiek, płeć czy wykształcenie nie mają większego znaczenia. Przede wszystkim chodzi o pokazanie, że programowanie jest dla każdego.

Kto może wesprzeć inicjatywę?

W promocję kodowania może włączyć się każdy poprzez organizację własnego wydarzenia lub poprzez informowanie i zachęcanie do udziału w planowanych wydarzeniach. Swoje działania zgłaszają zarówno grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, szkoły, domy kultury, biblioteki, jak i start-upy i duże firmy.

Jak zorganizować wydarzenie?

Aby zorganizować wydarzenie promujące naukę kodowania, nie trzeba być informatykiem i posiadać wiedzy z programowania. Wydarzeniem mogą być warsztaty, szkolenia, pokazy, debaty czy webinarium. Jest to inicjatywa społeczna, zatem najważniejsza jest pomysłowość i zaangażowanie. Dla tych, którzy organizują takie wydarzenie po raz pierwszy i potrzebują wsparcia, zostały przygotowane specjalne scenariusze zajęć, które nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności. Najważniejsze jest, aby każde planowane wydarzenie zgłosić poprzez specjalny formularz.

Jak dołączyć do wydarzenia?

Jeżeli chcesz wziąć udział w jednym z wydarzeń organizowanych w Twojej okolicy, wystarczy, że wejdziesz na stronę Code Week Polska i wybierzesz interesujące Cię szkolenie.

Tydzień Kodowania w Polsce zostanie podsumowany 16 października podczas Pikniku Koderów oraz zakończony debatą ekspercką „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce?” w Centrum Nauki Kopernik. Ja zamierzam się wybrać, a Wy? Bierzecie udział w Code Week Polska?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.