virtual reality

Zaprogramuj wirtualną rzeczywistość

Jeszcze do niedawna wirtualna rzeczywistość (ang. virtual reality) była tematem zainteresowania wąskiej grupy geeków. Obecnie popularność VR wzrosła na tyle, że słyszymy o jej zastosowaniach niemal w każdej dziedzinie. Możliwościom wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w projektowaniu stron internetowych przyjrzał się Andrzej Mazur, którego prelekcję miałam okazję wysłuchać podczas ostatniego Meet.js w Warszawie. Ciekawi? Zapraszam do lektury!

VR – co to takiego?

VR (ang. virtual reality), czyli wirtualna rzeczywistość to technologia, która pozwala użytkownikowi przenieść się do świata cyfrowego. Przy jej pomocy możemy tworzyć zdjęcia, filmy, gry i animacje, które wyróżniają się obrazem 360 – co oznacza, że można się swobodnie rozejrzeć w każdym kierunku. Aby jednak zaznać tego doświadczenia niezbędne są specjalne gogle.

Bez gogli możecie zobaczyć, jak wygląda przykładowy film 360 na YouTube 🙂

„Niezbędny” gadżet

Pierwsze okulary VR – View Master – pojawiły się już 1939 roku.

View Master

Źródło: www.smh.com.au

Dzisiaj głośno jest o takich markach jak Oculus Rift, Playstation VR czy Gear VR.

Oculus Rift

Źródło: gadzetomania.pl

Playstation VR

Źródło: antyweb.pl

Gear VR

Źródło: www.samsung.com

Niestety ceny tych najbardziej popularnych wirtualnych gogli sięgają nawet 3 tysięcy złotych. Nieco tańszą opcją wydaje się być Playstation VR (Sony), w które będzie można się zaopatrzeć za ok. 1600 złotych. Jeszcze niższą cenę proponuje Samsung za gogle Gear VR – około 800 złotych. Cena zaporowa? Dla przeciętnego Kowalskiego pewnie tak. Możemy jednak nabyć dużo tańszy odpowiednik powyższych marek, czyli Google Cardboard za cenę… 25 złotych. Wystarczą nam kartonowe okulary oraz dobry smartfon. Czyż to nie wspaniała wiadomość? 😃

Google Cardboard

Źródło: store.google.com

Programowanie VR

No dobrze. Ale gdzie w tym wszystkim nawiązanie do front-endu? Otóż jakiś czas temu powstał specjalny framework A-frame, który umożliwia tworzenie wrażeń 3D i VR na stronach internetowych. Technologia ta wspierana jest przez przeglądarki Firefox Nightly oraz Chromium.

Zachęcam do przejrzenia bardzo ciekawych przykładów na stronie frameworka 🙂

aframe example

Źródło: https://aframe.io/examples/showcase/helloworld/

Czy wiecie, że takie fajne rzeczy można stworzyć za pomocą kilku linijek kodu? Obraz 3D zawarty jest w czerwonej ramce.

aframe code

Źródło: https://github.com/aframevr/aframe/blob/master/examples/boilerplate/hello-world/index.html

Mnie sama prezentacja zaintrygowała na tyle, że chętnie spróbuję stworzyć samodzielnie prosty obraz 360 🙂 Mam nadzieję, że udało mi się Was również zainteresować zagadnieniem VR. Dajcie znać, czy korzystaliście z frameworka i jak się sprawdza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.