kodilla-czy-warto

Czy warto iść na kurs programowania Kodilla?

Ostatnie miesiące były dla mnie bardzo intensywne. Jak już Wam wspominałam na moim fanpage’u dniami i nocami byłam pochłonięta kursem programowania z Kodilli. W końcu jednak kurs dobiegł końca, a ja mogę się z Wami podzielić moimi wrażeniami. Jeżeli jesteście ciekawi, czy warto zapłacić kilka tysięcy szkole programowania, zamiast uczyć się za darmo z dostępnych materiałów, to mam nadzieję, że w tym wpisie uzyskacie odpowiedź. 🙂

Czym jest Kodilla i co ją wyróżnia od konkurencji?

Kodilla to Szkoła Programowania umożliwiająca naukę przez Internet wraz ze wsparciem dedykowanego Mentora 1-do-1. W swojej ofercie posiada zarówno kursy na Front-end jak i Back-end Developerów. To, co łączy ją z innymi szkołami, to nauka w formie bootcampu, czyli bardzo intensywnego szkolenia programistycznego. Kursy trwają od 4 do 24 tygodni, a materiał rozłożony jest tak, aby codziennie mieć kontakt z kodem. To, co wyróżnia tę szkołę spośród innych, to możliwość uczenia się zdalnie z dowolnego miejsca – domu, pracy czy uczelni, dzięki czemu możemy pogodzić naukę z obecnymi obowiązkami i nie musimy brać długiego urlopu, zwalniać się z pracy czy zarywać weekendów. Dodatkową zaletą kursu jest wsparcie indywidualnego Mentora, z którym mamy codzienny kontakt.

O kursie

Kurs, w którym wzięłam udział, to Bootcamp Front-end Developer. I choć wybór był prosty, długo wahałam się zanim w ogóle się zdecydowałam. Po zapoznaniu z programem zajęć obawiałam się, że znając dobrze HTML’a i CSS’a (przerabiałam już kursy na Codecademy i Treehouse – zobacz od czego warto zacząć naukę) i pracując z tymi technologiami na co dzień, będę się nudzić przez połowę kursu, zamiast zdobywać nową wiedzę. Przede wszystkim zależało mi na porządnej dawce Java Scriptu, a ten język wprowadzany był dopiero po 6 tygodniach nauki. Jednak po wykonaniu testu predyspozycji i wymianie informacji z pracownikiem szkoły zaryzykowałam i zapisałam się na kurs.

Czas trwania

W odróżnieniu od szkół stacjonarnych tutaj nie ma możliwości wybrania trybu nauki – dziennego czy weekendowego. Mój kurs obejmował 12 tygodni nauki – zaczynał się w marcu, a kończył w czerwcu. Nie bez powodu zdecydowałam się na niego w ciągu kilku dni – przekonała mnie wówczas wskazówka, że po kursie mogę zacząć szukać pracy, zanim na rynek wypłyną absolwenci kierunków informatycznych. Poza tym ograniczeniem samodzielnie ustalamy sobie, kiedy przeznaczamy czas na naukę. Ja zazwyczaj siadałam do materiałów po pracy, ale często więcej zadań praktycznych i trudniejszych do wykonania przekładałam sobie na weekendy. Dodatkowo raz w tygodniu wybieramy dzień i godzinę na rozmowę online z Mentorem. Poza tym w czasie trwania kursu jednorazowo możemy skorzystać z dwutygodniowego urlopu – wówczas kurs zostanie wstrzymany, nie przepadaną nam moduły i na spokojnie wznawiamy go po nieobecności.

Koszt

Za swój kurs w promocji, o której dowiedziałam się z newslettera, zapłaciłam 4551 złotych. Obecnie cena ta wynosi 5166 złotych. Za kurs możemy zapłacić jednorazowo lub rozłożyć płatność na raty, ale wówczas cena rośnie o kilkaset złotych.

Zakwalifikowanie się na kurs

W przypadku tej szkoły nie ma jakichś większych wymagań, które trzeba wcześniej spełnić. Pracownicy szkoły z pewnością poproszą Cię o wypełnienie testu predyspozycji, aby zweryfikować Twoją wiedzę z podstaw programowania w wybranej technologii oraz logicznego myślenia. Uzyskany wynik nie stanowi jednak przeszkody, aby się zapisać. Kurs przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy mają już podstawy programowania za sobą, jak i dla zupełnych laików.

Czy trzeba się przygotować przed rozpoczęciem kursu?

Szkoły konkurencyjne w swoim programie kursów zawierają tzw. prework – czyli materiały i zadania dla kursantów do samodzielnego wykonania przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku Kodilli po zalogowaniu do platformy na tydzień przed rozpoczęciem otrzymujemy dostęp do modułu zerowego, w którym zapoznajemy się z podstawowymi zasadami kursu oraz nauki online, a także mamy czas na wykonanie minikursów (ćwiczenia nieobowiązkowe, sprawdzane przez system).

Jak przebiega kurs?

Kurs podzielony jest na 12 modułów, przy czym każdy moduł powinniśmy zrealizować w danym tygodniu nauki. Oczywiście, jeżeli nie wyrobimy się z zadaniami, nic się nie dzieje (no może po paru tygodniach ktoś nas za to skarci 😉 ). Natomiast jeżeli skończymy zadania wcześniej, musimy i tak zaczekać na kolejny tydzień, aby mieć dostęp do następnej sekcji. Aby zaliczyć dany moduł, Mentor sprawdza nam wszystkie zadania i dopiero po jego akceptacji moduł zostaje zaliczony. Oczywiście w między czasie możemy komunikować się z Mentorem online lub korzystać z pomocy społeczności zgromadzonej na wewnętrznym czacie.

Każdy moduł zawiera część teoretyczną, czyli tekst i ilustracje (aby zrozumieć, o co chodzi w danym zagadnieniu) oraz część praktyczną, czyli kilka mniej lub bardziej skomplikowanych zadań weryfikowanych ręcznie przez Mentora (tzw. code review). Zadaniem może być, np. stworzenie elementu strony internetowej albo zakodowanie całej strony na podstawie graficznego projektu. Warto zatem przejrzeć na początku tygodnia, ile zadań zawiera moduł i oszacować, ile czasu będziemy na nie potrzebować. Jeżeli jesteśmy ambitni i zostaje nam jeszcze czas w tygodniu, warto wykonać zadania dla chętnych podpięte pod wybrane moduły lub poprosić Mentora o dodatkowe ćwiczenia.

Co po kursie?

Po przejściu bootcampa przez 60 dni masz jeszcze dostęp do materiałów oraz kontaktujesz się z Koordynatorem ds. Zatrudnienia, który pomaga Ci przygotować CV i Portfolio. Teoretycznie, z informacji podanych na stronie, pomaga Ci również znaleźć odpowiednią pracę oraz przejść przez rozmowę kwalifikacyjną. Ja po pierwszym kontakcie z Koordynatorem odniosłam negatywne wrażenie, ponieważ chciałam podpytać, jak najlepiej wpisać ukończenie bootcampa na LinkedInie, a otrzymałam odpowiedź, że najlepiej go nie wpisywać, bo pracodawcy sceptycznie podchodzą do takiego wpisu. Dalsze rozmowy przebiegały już sprawniej – Ewa przekazała mi kilka wskazówek odnośnie zmian w CV, regularnie dbała o moją motywację w poszukiwaniu ofert oraz podesłała moje CV dużej korporacji, dzięki czemu wzięłam udział w mojej pierwszej prawdziwej 3 etapowej rekrutacji na stanowisko Junior Front-end Developera. O tym jednak napiszę w innym wpisie. 😉

Co obiecuje szkoła?

Na stronie Kodilli znajdziemy następujący wpis: „Wśród osób, które przeszły bootcamp Front-end Developer i poszukiwały pracy, 75% znalazło pracę lub staż w ciągu max. 3 miesięcy od ukończenia szkolenia (większość w trakcie bootcampa lub w pierwszym miesiącu od ukończenia).” Ponieważ nie minęły jeszcze 3 miesiące od ukończenia kursu oraz nie szukałam aktywnie pracy trudno mi się odnieść do tej obietnicy. Mam jednak kilka przemyśleń, o czym poniżej.

Podsumowanie – czy faktycznie warto?

Największą zaletą kursu było dla mnie uporządkowanie dotychczas zdobytej wiedzy z różnych źródeł. Jeżeli jesteś samoukiem tak jak ja, to bootcamp zdecydowanie pomoże Ci ogarnąć wszystko, czego do tej pory się nauczyłaś. Po drugie duży plus za elastyczność. Owszem rozważałam konkurencyjne szkoły programowania, jednak nie mogłam sobie pozwolić na porzucenie dotychczasowej pracy. Dzięki temu, że nauka odbywa się online, mogłam ją spokojnie pogodzić z pracą i własną firmą. Uczyłam się wtedy, kiedy miałam na to czas, nastrój i warunki.

Nie mniej ważne było wsparcie dedykowanego Mentora, z którym mogłam nie tylko zweryfikować napotykane problemy, ale także pogadać o aktualnych trendach w branży czy pierwszych krokach w szukaniu pracy. Cotygodniowe rozmowy z ekspertem stanowią ogromną przewagę nad typowymi kursami online. To co zaskoczyło mnie na plus to dodatkowe zadania dla chętnych, które zdecydowanie warto robić – nie tylko po to, żeby więcej się nauczyć, ale także żeby budować w międzyczasie swoje portfolio (przyjemne z pożytecznym w jednym :)).  Nie zapominam też o Koordynatorze ds. Zatrudnienia, na którego mimo wszystko można liczyć, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące przygotowania CV i portfolio czy cotygodniową dawkę motywacji. 🙂

To, co wywarło na mnie negatywne wrażenie, to zróżnicowany stopień trudności zadań. Ogólnie większość ćwiczeń było pomocnych i praktycznych, ale im trudniejsze zagadnienia wchodziły w kolejnych tygodniach, tym mniej było pracy własnej i myślenia, a więcej zadań na zasadzie kopiuj-wklej. Ponadto w ćwiczeniach zdarzały się błędy logiczne, a w części teoretycznej błędy gramatyczne (tak, jestem grammar nazi ;)). Wiem, że co semestr materiały są aktualizowane, także mam nadzieję, że moje uwagi zostały już uwzględnione. No i na koniec – kurs daje Ci solidne podstawy, jednak to Ty sama musisz się wziąć w garść i zacząć aktywnie szukać pracy. Nikt z pracowników Kodilli nie zagwarantuje Ci pracy po kursie. Dlatego jeżeli nie jesteś w pełni zmotywowana, nie masz zajawki na programowanie, a szukanie błędów w kodzie nie sprawia Ci frajdy, to tylko skończysz z niepotrzebnym wydatkiem i sporą frustracją.

Podsumowując, mam nadzieję, że powyższy wpis pozwoli Wam podjąć właściwą decyzję, jeżeli do tej pory się wahaliście. Wszystkim zaczynającym swoją przygodę z kodem polecam jednak rozpocząć naukę od darmowych materiałów online. Jeżeli macie już za sobą podstawy programowania i planujecie związać swoją karierę zawodową z front-endem, to kurs w Kodilli będzie dobrym rozwiązaniem.

Jeśli macie dodatkowe pytania, piszcie śmiało w komentarzach – z chęcią pomogę i odpowiem. 🙂

20 thoughts on “Czy warto iść na kurs programowania Kodilla?

 1. Azazel says:

  Witam serdecznie,

  jestem prawnikiem, który z uwagi na uwarunkowania rynkowe (przesyt prawników na rynku, a także znaczne trudności ze znalezieniem zatrudnienia, wreszcie paskudne ceny aplikacji) rozważa zmianę branży, a swojego czasu miał „zajawkę”, którą odrzucił w najciemniejszy kąt.

  Miałbym do Ciebie kilka pytań, girlintothecode:
  1. Czy w Kodilli nauczę się programowania i dzięki niemu znajdę pracę?
  2. Czy te kilka tysięcy złotych jest naprawdę warte swojej ceny? (wydatek spory, a czytałem, że warto połączyć znajomość Javy ze znajomością HTML)?
  3. Czy w tej branży faktycznie brakuje rąk do pracy?
  4. Czy praca zdalna jest częstą opcją?

  Mam także więcej pytań, ale co do nich wdzięczny byłbym za kontakt e-mail.

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam.

  • girlintothecode says:

   Cześć 🙂

   Dzięki za komentarz. Już odpowiadam:

   1. Odpowiedź na pierwsze pytanie została zawarta w mojej recenzji – udział w kursie Kodilla nie gwarantuje otrzymania pracy jako programista, jest jednak świetnym pierwszym krokiem dla początkujących i zmotywowanych do nauki i rozwoju w kierunku programowania.

   2. Część kwoty za kurs to wynagrodzenie mentora, z którym możesz przez 12 tygodni nieustannie się kontaktować, który sprawdza Twoje zadania, sugeruje poprawki w Twoich projektach i ogólnie jest ekspertem, od którego można się wiele nauczyć. Osobiście osobom chcącym się przebranżowić sugeruję zacząć od darmowych kursów online, np. Codecademy. Lepiej sprawdzić najpierw, czy Cię to w ogóle kręci, zamiast rezygnować z kursu w połowie i stracić pieniądze.

   3. Jeżeli pytasz o branżę IT to zgodnie z zapowiedziami do 2020 roku na rynku pracy zabraknie około miliona programistów – jest więc o co walczyć, zwłaszcza, że branża ta w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Oferty pracy pojawiają się codziennie, jednak kluczowe są umiejętności i doświadczenie. Samo ukończenie kursu czy studiów nie gwarantuje od razu zatrudnienia.

   4. Praca zdalna to w zasadzie jeden regularnych z benefitów tej branży. Pytanie brzmi raczej, ile dni uda Ci się wynegocjować z pracodawcą, a to zależy też od charakteru pracy i środowiska firmy. Są oferty, gdzie oferowana jest praca w 100% zdalna, ale są też korporacje, gdzie musisz pracować w biurze.

   Jeżeli masz więcej pytań, pisz śmiało na contact@girlintothecode.pl. 🙂

   Pozdrawiam

 2. dzeki says:

  O Kodilli się nie wypowiem bo marki nie znam, ale z samym sposobem nauki przez interneto już się spotkałem. To o wiele wygodniejsza opcja, ostatnio brałem udział w bootcamp od eduweb z frontendu. kiedyś bazowałem na tym co youtube dało, ale te filmiki ciągle się powtarzają, z książek jakoś nie przyswajam wiedzy także to dla mnie najlepsza opcja.
  Pozdrawiam ;’)

 3. Patryk says:

  Witam, moj zapal runal jak dach nad spalonym domem. Czyli mówisz ze nie ma sensu robic programowania dla pracy a tylko jesli ma to byc Twoje hobby bo inaczej nie da sie zarobić?

  • girlintothecode says:

   Cześć Patryk! Wydaje mi się, że źle zrozumiałeś moją intencję. Oczywiście, że z programowania są pieniądze i to całkiem niezłe. 🙂 Chodzi o to, że jeżeli komuś zależy na zajęciu się programowaniem tylko w celach zarobkowych, a nie sprawia mu to frajdy, to dosyć szybko może się wypalić i znudzić.

 4. były kurasant says:

  Czy warto iść na kodillę?

  Jestem osobą która może obiektywnie ocenić kurs, Jeżeli chodzi o sam kurs bardzo dobrze dobrane materiały – jak dla mnie bardzo fajnie uporządkowane wiadomości. Jeżeli nie chcesz szukać – nie masz na to czasu – na kodilli to znajdziesz. Minusem jest to jak trafisz na nieodpowiedniego mentora – osobiście nie mógłbym napisać pozytywnej opinie o swoim – cały czas miałem wrażenie że jestem tylko dodatkowym zarobkiem dla niego. Brak konstruktywnych code review. Czekanie po kilka dni na odpowiedź. Jeżeli traficie na takie coś – szkoda waszych pieniędzy. Nie sugerujcie się gwarancją pracy – pierwsze obiecują – a później zaczynają kombinować żebyście napisali oświadczenie że z tego rezygnujecie. Sami oceńcie czy warto.

 5. ann says:

  zdecydowanie nie wartro. Ukoczyam bootcamp fronted i według (mnie pomijając kwestje mentora) to materiały są strasznie nudne, wiekszość zadań nie robi się samemu, tylko przepisuje się kod z materiałów. Ale to nie zmusza do samodzielnego myślenia i powoduje że kurs być strasznie nudny jak dla mnie.

 6. Była kursantka says:

  Jeżeli chodzi o Kodillę:
  Ukończyłam bootcamp Java Developer. Jestem zupełnie początkująca, więc materiały dla mnie były bardzo ciekawe. Podobało mi się, że wszystkie materiały są zebrane w jednym miejscu i uporządkowane, co dawało mi fajny zarys tego, co powinnam zgłębiać i jak się dalej uczyć. Kurs jest podstawowy, więc oczywistym jest, że każdy poszczególny jego fragment trzeba zgłębić posiłkując się innymi źródłami (w moim przypadku podręczniki plus StackOverflow).
  Niestety zupełną klapą w moim przypadku był kontakt z mentorem (co w Kodilli było dla mnie głównym atutem). Gość nie miał ochoty ze mną rozmawiać, na wszelkie pytania odpowiadał „to nie będzie potrzebne juniorowi”. Code Review był robiony byle jak, byle szybciej. Na samym początku usłyszałam, że jak będę miała kłopoty to mam najpierw szukać w sieci, później pytać na forum, a dopiero jak już nigdzie nic nie znajdę to dyskutować z nim. Na spotkaniach nie miał mi nic do powiedzenia, a jeżeli nie miałam pytań (umówmy się – początkujący nawet nie wie czego nie wie), po prostu kończył spotkanie.
  Przykre, że tak to wyglądało. Miałam nadzieję na kontakt z osobą inspirującą, która naprawdę chce uczyć innych, a miałam wrażenie, że trafiłam na osobę, która jest zła, że w ogóle pracuje na tym stanowisku.

  • Krzysiek says:

   To na Pythonie na mentorów nie mogę za bardzo narzekać. Może nie wszyscy się udzielali na komunikatorze, ale wielu na prawdę się chciało. Inna sprawa, na ile potrafili tłumaczyć mimo wszystko dość zaawansowane zagadnienia świeżakowi. Na Pythonie mamy 0,5h tygodniowo rozmowy z mentorem. Będąc po 2/3 kursu, nie mam za bardzo o czym rozmawiać, bo materiały kursu są źle i niejasno przygotowane, choć starają się uczyć chyba wartościowych umiejętności.

 7. Krzysiek says:

  Czy warto iść na kurs Kodilla?
  To zależy.
  W przypadku nowego bootcampu Python
  Jeżeli:
  – pracujesz
  – masz zerowej wiedzy programistycznej
  – masz dzieci
  – nie lubisz przepłacać
  – nie chcesz się poczuć jak na studiach, gdzie większość wiedzy sam musisz sobie wykopać, a zadaniach potrzeba wiele wiedzy, której nie ma w niejasno przedstawionych materiałach kursu
  to ten kurs jest dla Ciebie.
  Jestem uczestnikiem drugiej edycji kursu i na moje oko jest on jeszcze baaardzo niedopracowany.
  Jednak nie wszystko jest w nim do niczego. System mentoringu jest dobry, ale w pewnym momencie, jeśli nie ogarniasz materiału, to nie masz o czym z nimi rozmawiać, a ich największą wartością jest rozszerzanie wiedzy poza to, co jest w materiałach.
  Drugą cenną wartością kursu jest to, że jeśli zrozumiesz wszystko co jest do przerobienia, to wierzę, że jesteś gotowy do bycia Juniorem w technologiach tutaj przerabianych. Szkoda tylko, że 60-75% wiedzy wyniesiesz nie z materiałów, a z źródeł zewnętrznych, bo te z kursu często są krytycznie wybrakowane, nie wyrabiają prawidłowych nawyków (jedynie commitowanie do GitHub’a jest wymuszone, by mentor mógł zadania sprawdzać). Przykładowo, o pracy w wirtualnym środowisku jest co-nieco wspomniane chyba na wet w pierwszym bloku (miesiącu), ale o tym po co to jest, i że najlepiej każdy projekt prowadzić w osobnym venv-ie dowiedziałem się na 2 tygodnie przed końcem kursu.
  Co jeszcze nie jest ok w kursie Python – można przez miesiąc zrezygnować i materiał w tym czasie przerabiany jest łatwy i dobrze opracowany. Później nagle przeskakuje się na zagadnienia średnio-zaawansowane i rozpoczyna się piekiełko. Innymi słowy, miesiąc na rezygnację to „marketingowy chłyt” – na początku ogarniasz, pod koniec miesiąca robi się trudniej, ale jeszcze myślisz, że dasz radę. Również, przed zakupem kursu chciałem się upewnić czy będę miał wystarczająco dużo czasu,
  na co pan sprzedawca powiedział, że 20h tygodniowo może wystarczyć. No niestety nie wystarcza. Moim zdaniem 28h tygodniowo, to absolutne minimum, a żeby spokojnie na wszystko mieć czas, to sugerowałby 40h tygodniowo.
  Do tego bombardowanie korpo-marketingowym badziewiem ze szczęśliwymi ludźmi, którym udało się dzięki kursowi (domyślnie – samemu kursowi) zostać programistami.

  Podkreślam jeszcze raz – nie wiem jak z pozostałymi kursami, ale na chwilę obecną nikomu bym nie polecił bootcampu Python, a jeśli odpowiedziałeś choć raz „tak” na początkowe pytania, to odradzam ten kurs.

 8. ernest1810 says:

  czy warto?
  NIE NIE NIE NIE NIE NIEEEEEE 🙂
  to po prostu strata pieniedzy, znacznie lepiej skorzystac z YT oraz kursow na Udemy.
  Kupujac po promocji specjalistyczne kursy na udemy zaplacisz za ta sama tresc 5% ceny kursu Kodilli.
  – DROGO
  – BARDZO NISKA JAKOSC KURSU
  – 30min Z MENTOREM TYGODNIOWO
  Zaplaciłem 16tys złotych ucze sie z YT i UDEMY bo po prostu jakosc jest wyzsza wiec serdecznie nie polecam 😉

  • Akaimajo says:

   Ja się z Tobą zgadzam!! I takich osób jak my jest więcej. Nie polecam Kodilli osobom, które pracują (a tym, którzy pracują bardzo dużo to w szczególności). Nie polecam osobom, które nie miały NIC do czynienia z tematyką kursu. Materiały takiej jakości, że traci człowiek czas na dodatkowe poszukiwania, więc 3-4h/dziennie to ułuda! Trzeba z 12h/dziennie, żeby to ogarnąć! Niektóre tematy – ważne tematy – traktowane są po macoszemu. Jest coś wspomniane o np. danej właściwości i tyle – a bez zrozumienia działania właściwości nie jesteś w stanie jej poprawnie używać i człowiek stoi z materiałem, robią się zaległości, jest ciśnienie… Koszmar. Bootcampy są dla osób, które zagadnienia znają, albo są bezrobotne i mają dużo czasu na doszkalanie się z innych źródeł.
   Ogólnie najgorsza decyzja życia. Oni się reklamują, że 99% znajduje pracę po bootcampie, ale nie mówią, że wspomniane 99% to jakieś 30% ze 100%, które się w ogóle na bootcamp zapisało! Lepiej na udemy się uczyć za grosze… I od websamuraja.

   Nie wiem jak inne bootcampy, ale ten Kodilli – właśnie front-end i back-end web deweloper – NIE POLECAM. Podobno na Javie i Pythonie też słabo, ale to wiem od innych kursantów. Osobiście wypowiadać się mogę tylko za webDeveloper.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.