nauka-javascript-podstawy

JavaScript dla początkujących – materiały do nauki w pigułce

Wiele osób rozpoczynających naukę programowania zaczyna od podstaw HTML’a oraz CSS’a i… po jednym, dwóch kursach staje w miejscu. Bardzo często dostaję od Was wiadomości z pytaniami: co dalej? czego powinnam się teraz nauczyć? z jakich materiałów skorzystać? Problemem nie jest brak materiałów. Obecnie w Sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali, kursów, blogów, wyzwań czy nawet wyjazdowych warsztatów. Prawdziwy problem pojawia się dopiero, kiedy mamy się zdecydować na konkretne źródło nauki. Dlatego w dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was najlepsze miejsca do nauki podstaw JavaScript’u w pigułce.

Dlaczego JavaScript?

JavaScript to skryptowy język programowania, który wzbogaca naszą stronę internetową o interaktywność, podczas gdy HTML i CSS służą do zbudowania strony i nadania jej wyglądu przyjaznego użytkownikowi. Dzięki JS’owi możemy zwiększyć użyteczność stron internetowych, np. poprzez wyświetlanie komunikatów błędu w wypełnianych formularzach. Pozwala nam on także tworzyć dynamiczne interfejsy, np. animowany pokaz slajdów. Zaletą JavaScriptu jest także błyskawiczne działanie – dzięki czemu można natychmiast reagować na działania użytkowników na stronie. Jak widzicie nauka JS’a jest zatem kolejnym naturalnym etapem na ścieżce Junior Front-end Developera. W związku z tym poniżej przygotowałam dla Was najbardziej godne polecenia materiały do nauki, podzielone na różne formy przyswajania wiedzy – czyli dla każdego coś miłego. 🙂

Javascript dla początkujących – jak zacząć?

 1. Książki

Kiedy zaczynałam samodzielną naukę programowania, moją bazą były książki branżowe wydawnictwa Helion, które cieszyły się swego czasu bardzo dużą popularnością. Jeżeli tak jak ja bywacie czasem tradycjonalistami i nie uznajcie procesu nauki bez dobrze opracowanych materiałów, po których można kreślić, robić notatki i przyklejać kolorowe karteczki (sic!), to sięgnijcie po literaturę fachową. Do polecenia mam dwie pozycje:

 • „JavaScript i jQuery. Nieoficjalny podręcznik” (klik)
 • „JavaScript i jQuery. Interaktywne strony dla każdego” (klik)

Pierwszą książkę przerobiłam dwukrotnie. Była też moim niezastąpionym wsparciem przed rozmowami rekrutacyjnymi. Dobrze uporządkowana teoria oraz sporo praktycznych ćwiczeń, np. dodawanie zaawansowanych animacji, rozbudowywanie nawigacji, prezentowanie galerii zdjęć czy osadzanie map z Google Maps. Polecam z czystym sercem. Druga książka często przewija się na liście polecanych materiałów i ma bardzo dobre opinie wśród czytelników, dlatego wrzucam ją dla porównania.

 1. Kursy online

Dla tych, którzy książki wolą omijać szerokim łukiem i preferują interaktywne kursy w Internecie, polecam dwa topowe serwisy:

 • Codecademy – kurs „Introduction to JavaScript” (klik)
 • Codeschool – kurs „Path: JavaScript” (klik)

Pierwszy kurs z Codecademy stanowił mój początek przygody z JS’em i bardzo dobrze go wspominam. Dzięki ciekawie przygotowanym projektom, łatwiej przełożyć teorię na praktykę. I tak, podczas kursu można stworzyć m.in. prosty kalkulator czy grę Kamień, Papier, Nożyce. Część podstawową możemy przerobić za darmo, natomiast projekty zaawansowane oferowane są już tylko w wersji PRO – płanej. Czy warto w nią zainwestować? Moim zdaniem tak, ponieważ nic tak dobrze nie uczy, jak realne projekty. O zaletach Codecademy pisałam Wam również przy okazji wpisu – 3 najlepsze miejsca w Sieci do nauki programowania.

Drugi kurs z Codeschool jest już pełnopłatny. Naukę zaczynamy od zapoznania się z materiałami wideo, a następnie przechodzimy do projektów interaktywnych. Jeśli nie chcecie ryzykować, koniecznie obserwujecie ich stronę, ponieważ od czasu do czasu pojawiają się tam promocje, jak np. weekend darmowych kursów. 🙂

 1. Weekendowe warsztaty stacjonarne

Girl.js to dwudniowe i bezpłatne warsztaty z podstaw JavaScriptu dla kobiet. Mimo iż nie brałam udziału w samych warsztatach, to miałam okazję poznać organizatorów i trenerów podczas spotkań powarsztatowych – follow-up’ów. Ciepła atmosfera oraz przejrzysty sposób przekazywania wiedzy to zdecydowanie mocne strony tych warsztatów. Dotychczas odbyły się 3 edycje w Warszawie oraz 1 w Poznaniu. Dlaczego je Wam polecam? Ponieważ to nie tylko doskonałe miejsce do nauki, ale przede wszystkim dowymiany doświadczeń i poznania osób o podobnych zainteresowaniach. Moja przygoda z warsztatami miała miejsce podczas Rails Girls Warsaw (o czym pisałam tutaj!) i jest to według mnie najlepszy start, dla tych którzy się zastanawiają, czy branża IT jest dla nich.

Z kolei Code Carrots to cykl darmowych spotkań organizowanych przez Geek Girls Carrots, poświęconych nauce konkretnego języka, dedykowanych kobietom. Niestety warsztaty z JS’a, jeśli się nie mylę, były organizowane do tej pory raz, ale śledźcie koniecznie ich fanpage, ponieważ regularnie startują nowe edycje. Sama miałam przyjemność współorganizować warsztaty PyCode Carrots z nauki podstaw Pythona (szczegółową relację znajdziecie tutaj!) i również bez wahania polecam Wam się zapisać, jak tylko wystartują z JS’ową edycją. 🙂

 1. Wyzwania

 • JavaScript30 (klik)
 • Weekly JavaScript Challenge (klik)

JavaScript30 to wyzwanie, podczas którego każdego dnia tworzymy mniej lub bardziej rozbudowane projekty w czystym JavaScripcie, tzw. vanilla JS. Nie dość, że projekty są bardzo inspirujące, to jeszcze prowadzący Wes Bos przekazuje wiedzę w naprawdę zabawny i przyjemny sposób (zaczekajcie na moment, kiedy w stringi wstawia emoji „poop” :D). Każde wideo to ok. 10-30 minut nauki nowych smaczków z JavaScriptu. Ostrzegam, że kurs jest jednak przeznaczony bardziej dla osób, które opanowały już podstawowe zagadnienia z JS’a.

Z kolei Weekly JavaScript Challenge to grupa na Facebooku przeznaczona dla tych, którzy chcą się uczyć na bazie przykładów z życia wziętych. Co tydzień udostępnianie jest zadanie, na które nie ma deadline’u, ale i rozwiązania. 😉 Celem grupy jest samodzielna nauka i wzajemna pomoc. Wystarczy wrzucić link do githuba i poprosić społeczność o code review. To również miejsce dla tych, którzy znają już podstawy i chcą spróbować swoich sił w trudniejszych zagadnieniach.

 1. Dokumentacja techniczna

 • MDN od Mozilli (klik)
 • w3schools (klik)

Nie ukrywajmy, z dokumentacją techniczną warto się zapoznać – to najbardziej wiarygodne źródło i najlepsza pomoc, kiedy trafiamy na nurtujące nas tematy. W przypadku Mozilli mamy jasno opisaną teorię i zadania do wykonania lokalnie na komputerze. Z kolei na stronie w3schools poza teorią, możemy od razu przetestować dane zagadnienie w przeglądarce, a na koniec sprawdzić swoją wiedzę w mini quizie. Moim zdaniem to idealne dwa miejsca do szybkich powtórek przed rozmową rekrutacyjną.

 1. Strony kombo 😀

Jeżeli jednak wszystkie powyższe źródła to dla Was za mało, zachęcam do przeglądania blogów i serwisów, na których gromadzone są wszystkie treści dotyczące nauki JS’a. Kursy wideo, tutoriale, artykuły, e-booki czy filmy na YouTube – to wszystko znajdziecie na dwóch powyższych stronach.

Oczywiście powyższe źródła i materiały to tylko kropla w morzu. Ale skoro miała być pigułka, to tego się w tym wpisie trzymajmy. Zależało mi przede wszystkim na tym, aby łatwiej było Wam wybrać coś dla siebie i po prostu zacząć kodować. Jeżeli macie swoje ulubione miejsca na start, koniecznie podzielcie się w komentarzu. I niech moc JS’a będzie  z Wami! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.