Jak zostać Junior Developerem?

Chcesz się nauczyć programować, ale nie wiesz od czego zacząć? Na początku zastanów się, w czym chcesz się wyspecjalizować – frontendzie czy backendzie. Frontend dotyczy tych procesów projektowania strony internetowej, które są związane bezpośrednio z przeglądarką internetową, m.in. projektowania grafiki, interfejsu i informacji odbieranych przez użytkownika. Z kolei backend dotyczy generowania zawartości po stronie serwera, m.in. organizowania informacji na serwerze, przetwarzania formularzy czy programowania baz danych.

Ja swoją przygodę zaczęłam od HTML’a (języka znaczników), a po pewnym czasie uzupełniłam swoją wiedzę o CSS’a (arkusze stylów). Kolejny krok przede mną, czyli nauka JavaScript’u (języka skryptowego). Są to trzy niezbędne technologie, które powinno się opanować, aby profesjonalnie zajmować się projektowaniem stron internetowych.

Jeśli jednak interesują Cię bardziej techniczne aspekty programowania, warto zacząć naukę w jednym z języków niezbędnych do tworzenia aplikacji webowych na serwerze. Wśród najbardziej popularnych języków i frameworków wyróżnia się:

  • PHP (CakePHP, CodeIgniter, Drupal)
  • Python (Django, TurboGears)
  • Ruby (Ruby on Rails, Sinatra)
  • JavaScript (Node.js, Rhino, SpiderMonkey)
  • Java (Grails, Gogle Web Toolkit, JavaServer Faces)
  • ASP.NET (DotNetNuke, ASP.Net MVC)

W lutym miałam okazję uczestniczyć w warsztatach Rails Girls Warsaw, gdzie przez dwa dni w 4-osobowych zespołach uczyliśmy się programować w Ruby pod okiem mentorów. Efektem naszej pracy była prosta aplikacja umożliwiająca pisanie bloga. Mimo wspaniałej atmosfery i wsparcia profesjonalistów przekonałam się, że backend nie jest dla mnie – mimo wszystko więcej satysfakcji sprawia mi frontend.

Rails Girls Warsaw

Źródło: https://www.facebook.com/RailsGirlsWarsaw

Przez kolejne miesiące pogłębiałam swoją wiedzę korzystając z następujących książek i stron internetowych, które polecam początkującym projektantom:

W czerwcu wybrałam się na spotkanie Meet.js poświęcone JavaScript. Jednym z prelegentów był Damian Wielgosik, który bardzo przejrzyście opisał ścieżkę nauki tego języka oraz zaproponował różne darmowe źródła zdobywania wiedzy z zakresu programowania, m.in. stronę javascript.pl, grupę na Facebooku HTML5 i CSS3: pierwsze kroki czy warsztaty Code Carrots organizowane przez Geek Girls Carrots. W drugiej części wykładu opowiedział, jak przygotować się do poszukiwania pierwszej pracy we frontendzie.

Jak zatem zacząć naukę w JavaScript? Przede wszystkim trzeba dobrze opanować HTML’a i CSS’a. Damian kilka razy podkreślał, że nauka programowania to nieustanny proces. Opanowanie podstaw zajmuje około roku, ale na tym się nie kończy. Najważniejszy etap następuje później, kiedy zbieramy już konkretne doświadczenia w praktyce. Aby nie stać w miejscu warto naśladować innych, bo programowanie to odtwarzanie pewnych schematów. Można podpatrywać (ale nie kopiować!) kod innych programistów, zadawać pytania na grupach dyskusyjnych i kodować metodą prób i błędów aż wyjdzie.

Minimalny czas nauki JS’a to 3 miesiące, podczas których warto popracować nad prostą funkcjonalnością, np. stworzyć licznik znaków w formularzu. Jeśli nie ma się czasu na programowanie po godzinach, warto dać sobie więcej czasu na naukę – nawet 6 miesięcy i dłużej. Dopiero po tym okresie warto wybrać się na pierwszą rozmowę o pracę. Ogłoszeń w internecie jest mnóstwo, ale można zacząć od odpowiedzi na oferty, które pojawiają się chociażby na dedykowanej grupie na Facebooku – Front-end: pierwsza praca w HTML5, CSS3 i JavaScript.

A jak przygotować się do rozmowy? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że wymagania podane w ofercie, to często jedynie oczekiwania pracodawcy. Oznacza to, że nie zawsze trzeba być biegłym we wszystkich technologiach, ale warto wiedzieć, do czego służą i jak można je wykorzystać w pracy. Aby dobrze wypaść w oczach pracodawcy, najważniejsze jest udowodnienie swojej motywacji. Pokaż, że interesuje Cię to, czym się zajmujesz. Pochwal się drobnymi projektami, na których uczyłeś się programować. Nie bój się mówić o problemach, które napotkałeś. I bądź na bieżąco – regularnie czytaj blogi branżowe, subskrybuj newslettery, śledź programistów na twitterze. Najważniejsza jest szczerość i autentyczność.

Ja zabieram się za naukę JS’a. A Wy od czego zaczynacie?

One thought on “Jak zostać Junior Developerem?

  1. Mises says:

    Ja zacząłem od c++ następnie Java a wraz z nią technologie powiązane: Back-end : JavaFX, SQL, XML, Hibernate, JPA, Spring, Spring MVC, FreeMarker. Teraz uczę się Front-end : HTML5, CSS3. Polecam filmiki Pana Darek Banas z youtube o ile ktoś zna w miarę jezyk angielski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.