zawod-ux-designer

Zawód: UX Designer

Po nieco dłuższej przerwie wracam do Was z kolejnym wpisem z nowej serii, czyli sylwetki kobiet pracujących w IT. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić Małgosię Piernik, która jest UX Designerem. Małgosia opowie Wam, czym jest User Experience w praktyce, jak wyglądają tajniki tego zawodu i dlaczego porzuciła dla niego piły tarczowe i projektowanie mebli. 😉

ux-desginer-praca

Chociaż samo pojęcie UX nie jest już niczym nowym w dzisiejszych czasach, User Experience jest stosunkowo młodą dziedziną. Zacznijmy zatem od rozwinięcia tego magicznego skrótu. Gdybyś mogła swoimi słowami przybliżyć czytelnikom, czym jest UX.

User Experience to nie jest żadna czarna magia – to wzornictwo przemysłowe, tylko w wersji cyfrowej. Projektanci przemysłowi projektując pralkę muszą zadbać o to, jakie będzie mieć funkcjonalności (manualne ustawienie czasu prania? a może program dla alergików?), czy będzie ergonomiczna (zmieści się w małym mieszkaniu? a w kuchni pod blatem?), z jakich materiałów zostanie wykonana, jaki to ma wpływ na koszty i technologię, no i na koniec – dla jakich klientów jest dedykowana (rodziny? a może single w maciupkich kawalerkach?). Muszą też sprawić, że będzie estetycznie wyglądać i będzie jej się intuicyjnie, fajnie używać. W skrócie – to samo robią UX designerzy, tylko nie z produktami fizycznymi, tylko cyfrowymi.

zawod-ux

Po raz pierwszy określenia “Architekt User Experience” jako tytułu zawodowego użyto w firmie Apple. Od tego czasu marka zaczęła produkować jedna z najbardziej intuicyjnych urządzeń na rynku, a co za tym idzie, pojawiło się zapotrzebowanie na UX Designerów. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista i jaka jest jego rola w wytwarzaniu oprogramowania?

User experience designer ma za zadanie nie dopuścić do tego, żeby korzystanie z oprogramowania było irytujące i upierdliwe, a fajne, zrozumiałe i przyjemne. W praktyce jest to jednak bardzo trudna praca, która wymaga dobrych podstaw z zakresu projektowania graficznego, human-computer interaction, psychologii poznawczej i ogromnych zdolności słuchania i negocjowania. Dobre user experience najczęściej psuje nie designer, lecz osoby, które podejmują decyzje biznesowe bądź technologiczne, dlatego w swojej pracy, zwłaszcza nad projektami dla masowych klientów, obsługiwanych w dużych ilościach, UX designer ma pełne ręce roboty nie przy komputerze, ale na spotkaniach z osobami odpowiedzialnymi za te decyzje (brand managerowie, dyrektorzy marketingu, CIO, CEO, działy prawne, działy compliance, architekci oprogramowania, konkretne działy technologiczne).

ux-design

Opisz swój typowy dzień pracy. Co należy do Twoich głównych obowiązków na stanowisku UX Designera?

Każdy dzień jest pełen niespodzianek i to jest w tej pracy naprawdę wspaniałe!

Z jakimi wyzwaniami zmagasz się w swojej pracy? Jakie umiejętności są kluczowe na tym stanowisku? Kto się najlepiej Twoim zdaniem sprawdzi w takiej roli?

Mocne graficzne skille, myślenie systemowe, wiedza z zakresu human-computer interaction, smykałka do nowych technologii (autentyczne zainteresowanie tym, jak coś działa), nastawienie na robienie rzeczy i eksperymentowanie, a nie dywagowanie i planowanie. Trzeba też dobrze słuchać i lubić ludzi. To są cechy, które ma większość dobrych UX designerów, których znam.

ux-design-kobiety

Dużo mówi się o dyskryminacji kobiet w branży IT ze względu na płeć. Czy kiedykolwiek doświadczyłaś odmiennego traktowania w pracy ze względu na to, że jesteś kobietą?

Pracowałam w wielu miejscach z różnymi ludźmi i jeśli chodzi o dyskryminację ze względu na fakt, że jestem kobietą – been there, done that. W XXI w. dyskryminacja ze względu na płeć jest niedopuszczalna, a w IT nie powinna się nikomu opłacać – wykwalifikowanych pracowników jest po prostu za mało, więc zniechęcanie kobiet do pracy w tym obszarze to brak strategicznego myślenia.

Na Harvardzie powstał test, który pozwala zmierzyć, w jakim stopniu jesteśmy skłonni stereotypowo traktować innych ludzi, np. kobiety jako mniej profesjonalne lub osoby otyłe jako mniej kompetentne. Gorąco zachęcam do zrobienia takiego testu. Wyniki mogą naprawdę szokować i uświadomić, jak bardzo jesteśmy podatni na tzw. unconscious biases i nieświadomie dyskryminujemy innych.

design

Posiadasz wieloletnie doświadczenie w obszarze UX z różnych branży, prowadzisz prelekcje i wykłady jako ekspertka w tej dziedzinie. Czy od zawsze wiedziałaś, że chcesz zostać UX Designerem? Skąd pomysł na taką ścieżkę kariery?

Na studiach z wzornictwa byłam przekonana, że będę się zajmować projektowaniem mebli. Natomiast pierwsze zetknięcie z piłą tarczową uświadomiło mi, że to wspaniały pomysł, lecz te piły to jakiś żart 🙂 Porzuciłam więc plan projektowania mebli na rzecz planu projektowania czegoś komputerowego, a jako człowiek z mat-infem w CV nie musiałam długo kombinować – zajęłam się UX-em, bo było to proste, logiczne i nie wymagało obsługi pił ani innych przerażających narzędzi stolarskich 🙂

ux-design-studia

Osoby chcące nauczyć się programowania mają do wyboru studia informatyczne, bootcampy online i stacjonarne oraz niezliczoną liczbę kursów i materiałów w Sieci. Jak to jest z UX Designem? Oferta studiów podyplomowych w Polsce jest wciąż uboga. Gdzie można nauczyć się projektowania UX?

Na AGH i SWPS dostępne są studia podyplomowe z obszaru UX, we Wrocławiu i Poznaniu na SWPS można studiować communication design, natomiast bardzo dobre przygotowanie dla UX designera to również studia z wzornictwa, grafiki czy nawet architektury bądź wykształcenie z zakresu psychologii lub informatyki, które można zdobyć w wielu miejscach. Żadne studia nie uchronią jednak od dziesiątek godzin spędzonych na samodzielnej lekturze i po prostu projektowaniu.

Jaki masz pomysł na dalszy rozwój swojej kariery?

Stabilny wzrost – to jest to słowo.

praca-w-it

Jakie rady dałabyś osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę z IT?

W IT jest miejsce i dla programistów, i dla humanistów – np. w takich rolach jak SCRUM Master czy specjaliści od voice interfaces. Warto jest o tym pamiętać!

A ja tylko przypomnę, że w poprzednim wpisie mogliście przeczytać w rozmowie z Klaudią Komacką, jak wygląda praca Scrum Mastera. Jeżeli go przegapiliście, koniecznie zajrzyjcie tutaj. 🙂

Jeśli macie jakiekolwiek pytania do Małgosi, zadawajcie je śmiało w komentarzach. 🙂


malgosia-piernikMałgorzata Piernik
Pracuje w Accenture w Warszawie jako senior UX designer. Pracowała przy projektach dla takich branży jak linie lotnicze, retail, telekomunikacja czy sektor finansowy. Ma doświadczenie w pracy zarówno w startupie oraz software housie, jak i w dużej organizacji. Speaker na konferencjach licznych m.in. Element Talks, Element Talks UX czy Warszawskie Dni Informatyki. Po godzinach mol książkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.