zawod-scrum-master

Zawód: Scrum Master

Nowy miesiąc, nowy tydzień i nowa seria na blogu! W najbliższym czasie będę chciała przedstawić Wam sylwetki kobiet pracujących w IT, ale niekoniecznie zajmujących się  stricte programowaniem. Mam nadzieję, że ta seria będzie dla Was inspirująca i motywująca. Dziś zapraszam Was do lektury wywiadu z Klaudią Komacką, która opowiada o wyzwaniach w pracy jako Scrum Masterka. 🙂

zawod-scrum-master

Poznałyśmy się podczas organizacji warsztatów Pycode Carrots. Jak zaczęła się Twoja przygoda z Karotkami? Jak wspominasz całe wydarzenie? Co można zyskać, biorąc czynny udział w spotkaniach społeczności, takich jak Geek Girls Carrots?

Moja przygoda z Karotkami zaczęła się, gdy postanowiłam zmienić swoją ścieżkę kariery. Szukałam spotkań związanych z branżą IT oraz metodą design thinking, która zafascynowała mnie już podczas studiów. Znalazłam m.in. meetup Design Practice oraz Karotkowy kurs Python. Na początku byłam uczestniczką kursu, a później chętnie zgłosiłam się do pomocy przy organizacji weekendowej edycji Pycode Carrots.

Współorganizacja tego szkolenia była dla mnie doskonałą okazją do zdobycia nowego doświadczenia i poznania fantastycznych ludzi. Spędziłam 3 dni w wyjątkowej atmosferze nauki połączonej z praktyką i zabawą. Potwierdziły się też moje spostrzeżenia, że ludzie w branży IT to w większości osoby pełne pasji, otwarte na różne idee oraz chętnie pomagające innym.

A co można zyskać uczestnicząc w spotkaniach społeczności (różnych meetup-ach, GGC, girls.js itp.)? Na pewno wiedzę popartą przykładami wykorzystania różnych metod i technik w pracy. To pozwala dostrzec zarówno zalety jak i wady rozwiązań zastosowanych w danej sytuacji. Takie spotkania to też świetny sposób na nawiązanie kontaktów z ludźmi z branży oraz znalezienie nowych inspiracji. Wszyscy chętnie dzielą się informacjami o ciekawych książkach, konferencjach czy szkoleniach. Poza tym organizatorzy spotkań są bardzo otwarci na inicjatywy uczestników. Można samemu przygotować prezentację czy przeprowadzić warsztaty, ćwicząc przy okazji publiczne wystąpienia i umiejętności trenerskie. A to często przydaje się w pracy 🙂

zawod-scrum-master

Scrum Master to stosunkowo nowy zawód w branży nowych technologii. Od zawsze wiedziałaś, że będziesz pracować w IT? Skąd pomysł na taką ścieżkę kariery?

To stosunkowo nowy zawód, jeśli myślimy w skali Polski, podobnie jak Product Owner, czyli osoba odpowiedzialna za wizję i zwiększanie wartości produktu. Pierwsza wersja przewodnika po Scrumie, gdzie powyższe role zostały opisane, powstała w 2009 roku (Scrum Guide – www.scrum.org). W Polsce pierwsze wdrożenia podejścia zwinnego do wytwarzania oprogramowania miały miejsce mniej więcej w 2009 roku.

Nim pierwszy raz usłyszałam o tej roli pracowałam m.in. jako konsultantka ds. CSR, specjalistka ds. edukacji ekologicznej, czy ochrony środowiska. Przez jakiś czas pomagałam także w prowadzeniu i rozliczaniu projektów w administracji publicznej. W większości przypadków praca dawała mi większą lub mniejszą satysfakcję, jednak brakowało mi czasem poczucia celu, misji czy możliwości rozwoju. Miałam znajomych z branży IT i wiedziałam, jak wygląda praca w takim środowisku. Zaczęłam rozglądać się za możliwościami zmiany specjalizacji, odwiedzając różne targi pracy i zostawiając swoje CV w ich bazach kandydatów. Pewnego dnia dostałam telefon z propozycją spotkania w sprawie pracy (akurat podczas szusowania w Alpach, więc spotkanie trzeba było przesunąć). Po kilku etapach rekrutacji zaczęłam pracę  jako analityk biznesowy (IT Business Analyst) w departamencie IT jednego z banków. Niedługo potem mój zespół zaczął pracować w Scrumie i zostałam Scrum Masterem.

Zobaczyłam, że w tej roli mogę rozwijać swoje umiejętności związane z rozwijaniem produktów i usług skupionych na potrzebach użytkowników. Oprócz tego, zaczęłam wspierać współpracowników w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich zdolności prowadząc warsztaty i ćwiczenia. Znalazłam zawód, który łączy moje zainteresowania.

Rola Scrum Mastera w zespołach deweloperskich bywa często niedoceniana – traktuje się go jako asystenta w organizacji spotkań czy sekretarkę. Opisz swój typowy dzień pracy. Co należy do Twoich głównych obowiązków na stanowisku Scrum Mastera? Z jakimi wyzwaniami zmagasz się w swojej pracy?

Dzień pracy zaczynam od energicznego wejścia do biura z uśmiechem na twarzy. 😊

Tak naprawdę czekają na mnie tak różne wyzwania, że ciężko jest opisać typowy dzień. Jako Scrum Master wspieram:

  • Product Ownera w definiowaniu rozwoju produktu, zrozumieniu podejścia empirycznego czy zarządzaniu Product Backlogiem;
  • organizację – promuję „agile mindset”, otwartość na zmianę i podejście systemowe do usprawniania procesów.

To w skrócie obszary, na których skupiają się moje codzienne obowiązki. W każdym z tych trzech punktów mogłabym dopisać więcej zadań, nad którymi pracuję lub pracowałam. Zależą one od potrzeb zespołu i dojrzałości organizacji.

Wyzwania też są ściśle powiązane z tymi obszarami. Częstym wyzwaniem, z którym się spotykam jest usprawnienie procesów i przepływu informacji poza zespołem, z którym współpracuję. Zdarza się, że zespół nie może zacząć pracować nad daną funkcjonalnością, ponieważ Product Owner nie uzyskał jeszcze wszystkich istotnych informacji. Kolejnym zadaniem, zwłaszcza w międzynarodowym środowisku, jest wsparcie zespołu deweloperskiego i  Product Ownera w pracy zespołowej. Dzięki tym i innym wyzwaniom lubię swoją pracę. Wymaga ode mnie umiejętności w wielu obszarach i nieustannie znajduję nowe tematy, w których mogę się rozwijać.

Jakie umiejętności są kluczowe na tym stanowisku? Kto się najlepiej Twoim zdaniem sprawdzi w takiej roli?

Scrum Master jest liderem służebnym (servant leader), który wspiera osoby w swoim otoczeniu w rozwoju i samoorganizacji (a nie im usługuje) oraz przewodzi we właściwym zrozumieniu i wdrożeniu Scruma. Posiada zarówno wysoko rozwinięte umiejętności miękkie (m.in. facylitacja, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, zmysł obserwacji), jak i techniczne (m.in. wiedza o procesie i różnych metodach wytwarzania oprogramowania, znajomość narzędzi wspierających te procesy).

W tej roli najlepiej sprawdzi się osoba, która jest gotowa na ciągły rozwój kompetencji, poznawanie nowych metod i technik, a później sprawdzanie ich skuteczności w danym kontekście. Ktoś, kto lubi wspierać ludzi w rozwoju oraz wykazuje się empatią i pokorą. Taka osoba ma dużą szansę zostać świetnym Scrum Masterem.

zawod-scrum-master

Dużo mówi się o dyskryminacji kobiet w branży IT ze względu na płeć. Czy kiedykolwiek doświadczyłaś odmiennego traktowania w pracy ze względu na to, że jesteś kobietą?

Dyskryminacja ze względu na płeć nie jest zależna od branży i niestety może się zdarzyć w każdej firmie. Myślę, że wszystko zależy od tego, z jakimi ludźmi przyjdzie nam pracować. Wystarczy tylko jedna osoba, która ma pewne uprzedzenia i postrzega kobiety przez pryzmat krzywdzących stereotypów, żeby w zespole pojawiły się zgrzyty. To oczywiście odbija się na zgraniu zespołu i jego pracy. Niby wszyscy wiemy, że kompetencje nie zależą od płci, ale też wiemy, że wiele kobiet spotkało się np. z problemem nierówności wynagrodzenia. To nie powinno mieć miejsca w żadnej branży.

zawod-scrum-master

Jaki masz pomysł na dalszy rozwój swojej kariery?

Zgodnie z modelem kompetencji Agile Coacha (a każdy Scrum Master jest Agile Coachem) opracowanym przez Agile Coaching Institute planuję dalej poszerzać wiedzę w obszarach związanych z rozwojem produktu oraz transformacją organizacji.

Ponadto, chciałabym rozwinąć swoje umiejętności koderskie, by lepiej zgłębić tajniki programowania. Zgodnie z moim ulubionym cytatem „The Only Thing That Is Constant Is Change” nie zamykam się na inne kierunki rozwoju. Może jeszcze zostanę programistką? 😉

zawod-scrum-master

Jakie rady dałabyś osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę z IT?

Staram się nie udzielać rad, chyba, że ktoś wyraźnie o to prosi. Mogę za to życzyć jednego: determinacji.

Spotkałam już wiele osób w świecie IT, które jak ja nie mają ukończonych studiów związanych z informatyką, ale wszystkich ich łączy jedna cecha – determinacja. Te osoby zdobywają wiedzę samodzielnie lub uczestniczą w kursach czy warsztatach. Oprócz tego szukają praktyk i staży. Próbują, pytają, rozmawiają o potrzebnych umiejętnościach. Wytrwale dążą do celu. Środowisko IT (przynajmniej to, które znam) jest otwarte i wspiera ludzi, którzy chcą się uczyć i mają podejście analityczne. I krok po kroku pomaga im stać się programistami, Scrum Masterami, testerami… kim tylko sobie wymarzą.

Życzę więc powodzenia i trzymam kciuki za każdego, kto chce pracować z pasją, w IT czy gdziekolwiek indziej! 🙂

Jeśli macie jakiekolwiek pytania do Klaudii, zadawajcie je śmiało w komentarzach. 🙂


klaudia-komacka
Klaudia Komacka
Agile&Lean Catalyst oraz entuzjastka projektowania zorientowanego na użytkownika. Podążając ścieżką Kaizen wspiera zespoły w wykorzystaniu potencjału Agile oraz chętnie prowadzi warsztaty (m.in. Discovery, Design Thinking).

One thought on “Zawód: Scrum Master

  1. Kuba says:

    Cześć,
    Również pracuję jako SM i mogę potwierdzić, że determinacja jest jedną z najważniejszych cnót 🙂
    Praca SM potrafi dawać bardzo dużo radości, polecam również pracę w roli SM na 50% czyli np. pełnienie w zespole roli testera i SM równocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.