Najbogatsze kobiety w branży IT

Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg. Nikomu nie trzeba przedstawiać tych znanych i bogatych mężczyzn, którzy podbili branżę nowych technologii. Jednak w świecie IT zdominowanym przez płeć męską jest miejsce również dla silnych i wpływowych kobiet. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam zaprezentować sylwetki pięciu najbogatszych kobiet, które osiągnęły sukces w branży IT¹. Poznajcie je bliżej.

1. Meg Withman – szefowa Hewlett-Packarda

Amerykańska bizneswoman. Przez 10 lat zarządzała eBayem, a od 2011 roku pełni funkcję dyrektora generalnego Hewlett-Packard. Swój sukces zawdzięcza sprzedaży pakietu akcji eBaya w 2007 roku. Obecnie jej majątek wyceniany jest na kwotę 1,3 miliarda dolarów.

2. Sheryl Sandberg – dyrektor operacyjna Facebooka

Sheryl Sandberg

Również amerykańska bizneswoman, która od 2008 roku pełni funkcję szefa operacyjnego (COO) Facebooka. Absolwentka Harvardu, który ukończyła z wyróżnieniem. W przeszłości pracowała na stanowisku szefa personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych oraz na stanowisku wiceprezesa Global Online Sales and Operation Google’a. Jej majątek szacowany jest na kwotę 1,22 miliarda dolarów.

3. Lucy Peng – współzałożycielka Alibaby

Lucy Peng

Chińska bizneswoman, która jest jednym z założycieli platformy e-commerce Alibaba. Firmę rozkręcała w 1999 roku, zajmując się głównie marketingiem i zasobami ludzkimi. Obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego(CEO). Dzięki wejściu Alibaby na nowojorską giełdę, majątek Peng wyceniany jest aktualnie na kwotę  1,2 miliarda dolarów.

4. Cher Wang – prezes HTC

Cher Wang

Bizneswoman z Tajwanu, współzałożycielka firmy produkującej smartfony HTC. Firmą zarządza od marca 2015 roku. Wspiera finansowo zarówno uczelnie w Chinach, jak i w Kalifornii. Choć jej majątek zmalał w ubiegłym roku, nadal może się poszczycić sumą 890 milionów dolarów.

5. Marissa Meyer – szefowa Yahoo!

Marissa Meyer

Najmłodsza amerykańska bizneswoman na liście 50 najbardziej wpływowych kobiet biznesu magazynu Fortune. Od 2012 roku pełni funkcję dyrektora generalnego portalu Yahoo!. Karierę zaczynała w Google jako  jeden z pierwszych 20 pracowników i jako pierwsza kobieta-inżynier. Jej majątek szacowany jest na kwotę 410 milionów dolarów.

A na koniec przedstawiam Wam amerykańską pionierkę informatyki, nazywaną również „matką komputerów” i „królową kodu”Grace Murray Hopper (1906-1992).

Grace Murray Hopper

Hopper przez wiele lat służyła w United States Navy. Współpracowała przy opracowaniu translatorów i pierwszych języków programowania, n.in. Cobol. To ona upowszechniła użycie pojęcia bug (pol. pluskwa, owad) w słownictwie informatycznym. Kiedy pracowała nad komputerem Mark II w Harvardzie, ćma wleciała do środka maszyny i spowodowała jej awarię. Naprawa tej usterki została określona jako debugging, czyli odpluskawianie.

P.S. Czy wiecie, że kobiety w IT mają swoje święto? W czwarty czwartek czwartego miesiąca obchodzony jest Światowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), który działa przy ONZ. Celem obchodzonego niemal na całym świecie święta jest oczywiście zachęcanie dziewcząt do budowania swojej ścieżki kariery w branży nowych technologii. W przyszłym roku świętować będziemy 28 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.