Kobiety w branży IT

Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, do 2020 roku w Europie może zabraknąć nawet 900 tysięcy specjalistów IT¹. Z kolei do końca 2016 roku w państwach Unii Europejskiej powstanie ponad 700 tysięcy nowych miejsc pracy dla specjalistów z branży informatycznej². To bardzo dobre prognozy dla osób pragnących się przebranżowić oraz dla tych, których dopiero czeka wybór ścieżki zawodowej. Dlaczego jednak branża IT wciąż jest zdominowana przez mężczyzn?

Odpowiedzi na to pytanie warto szukać przede wszystkim na uczelniach. Chociaż prawie 2/3 studiujących stanowią kobiety, to tylko 36% spośród nich wybiera uczelnie techniczne. Rzadko jednak kształcą się one na kierunkach stricte technicznych, takich jak elektryka, mechanika, elektronika, elektrotechnika, automatyka czy informatyka. W roku akademickim 2013/2014 spośród wszystkich absolwentów informatyki, kobiety stanowiły tylko 10%³. Taka sytuacja kształtuje się podobnie w całej Europie. Według danych Komisji Europejskiej na tysiąc kobiet z wykształceniem wyższym tylko 29 posiada dyplom z obszaru IT. Ponadto tylko 4 kobiety na tysiąc podejmują pracę w tej branży4.

Źródło: Raport "Kobiety na politechnikach 2015"

Źródło: Raport „Kobiety na politechnikach 2015”

Źródło: Raport "Kobiety na politechnikach 2015"

Źródło: Raport „Kobiety na politechnikach 2015”

Powyższe dane mają swoje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących zatrudnienia. Według danych GUS spośród 93 tysięcy zatrudnionych osób w branży IT w Polsce, tylko 15 tysięcy stanowią kobiety5. Na świecie sytuacja wygląda podobnie. Liczba kobiet pracujących w branży nowych technologii stopniowo maleje – jeszcze w 1990 roku zatrudnionych w IT było 35% kobiet, a w 2013 roku liczba ta spadła do 26%. I tak dla przykładu na stanowiskach technicznych w Google pracuje tylko 17% kobiet, dla Facebooka jest to 15%, a jeszcze mniej zatrudnia Twitter – zaledwie 10%6. Ponadto kobiety zajmują tylko 11,2% wysokich stanowisk w branży IT.

Źródło: www.huffingtonpost.com/2015/03/27/women-in-tech_n_6955940.html

Źródło: www.huffingtonpost.com/2015/03/27/women-in-tech_n_6955940.html

Na szczęście sytuacja kobiet w branży nowych technologii w Polsce zaczyna się powoli zmieniać. Kobiety stanowią już 53% osób przyjmowanych do pracy w IT. I co ważne, aż 83% z nich odczuwa dużą satysfakcję z pracy7. Spośród najpopularniejszych stanowisk obsadzonych przez kobiety można wymienić: analityka biznesowego (58%), specjalistę ds. testów (48%) oraz menedżera projektu (46%)8. Branża IT często umożliwia wykonywanie pracy zdalnie, co dla kobiet jest szczególnym atutem, ponieważ sprzyja zachowaniu równowagi między życiem rodzinnym i zawodowym.

Źródło: www.internetum.com/pl/kobiety-w-branzy-it/

Źródło: www.internetum.com/pl/kobiety-w-branzy-it/

Zmiany zaczynają wchodzić także do szkół. Rada ds. Informatyzacji Edukacji działająca przy MEN opracowała właśnie nową podstawę programową. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie zajęć z programowania już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Na początku nauki dzieci będą poznawać tzw. wizualne programowanie prostych historyjek, a w kolejnych latach wprowadzane będą proste algorytmy. Natomiast nauka programowania w gimnazjum obejmować będzie projektowanie programów i stron internetowych9. Być może dzięki tym zmianom uda się zatrzymać spadek liczby studentów kończących studia informatyczne, a także przełamany zostanie stereotyp, że dziewczynki gorzej radzą sobie z naukami ścisłymi.

A co Wy sądzicie o nowej reformie? Czy programowanie powinno stać się obowiązkową umiejętnością obok czytania i pisania?

2 thoughts on “Kobiety w branży IT

  1. PD says:

    Trzeba wspomnieć przy tej okazji o tym że techniczne kierunki mają, nadal, swoją opinię jako skierowane do mężczyzn. Dopiero kilka lat temu coś zaczęło się zmieniać wraz z projektami UE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.