Kobiety w IT - Raport 2016

Kobiety w IT – raport 2016

Niezmiernie cieszę się, że właśnie dziś, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Kobiet w ITC, został opublikowany raport <Kobiety w IT> – przygotowany przez Hays Poland, Geek Girls Carrots oraz Biuro Podróży Reklamy. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie podzieliła się z Wami wynikami badań. Zapraszam do lektury! 🙂

Cel raportu

Celem badania, które przeprowadzono w drugiej połowie 2015 roku, było ukazanie sytuacji zawodowej kobiet zatrudnionych w firmach IT w Polsce. W badaniu wzięło udział 1035 osób, które wypełniły anonimowy formularz online.

Kim są respondentki?

Jak wynika z raportu większość respondentek to kobiety w wieku między 25-30 lat. Pracują one najczęściej na stanowisku Software Developera lub Software Testera na umowę o pracę na czas nieokreślony za wynagrodzenie miesięczne na poziomie ok. 3500 zł netto. Co ciekawe, niemal połowa z nich nie posiada wykształcenia kierunkowego.

Gdzie pracują respondentki?

Specjalistki z branży IT pracują we wszystkich sektorach gospodarki, jednak głównie jest to branża IT i Telekomunikacja oraz Marketing. Zazwyczaj są to duże firmy zatrudniające powyżej 1500 osób. Wśród wskazywanych stanowisk pojawiły się: Software Developer (22,4%), Software Tester (10,9%), Project Manager (9,9%), Business Analyst (7,7%), IT Consultant (7%) i Graphic Designer (5,9%).

Co wpłynęło na wybór ścieżki kariery respondentek?

Duże znaczenie w wyborze ścieżki kariery respondentek miał swobodny dostęp do komputera od najmłodszych lat. Prawie połowa ankietowanych (45%) korzystała swobodnie z komputera już między 10 a 15 rokiem życia, a jedna czwarta ankietowanych (24%) miała taką możliwość jeszcze przed 10 rokiem życia. Okazuje się, że swobodny dostęp do komputera w domu, a nie tylko w szkole czy pracy, miał znaczny wpływ na wzrost zainteresowań technicznymi aspektami komputera.

Znaczną rolę w rozwoju zainteresowań technicznych odegrało również samokształcenie i duża dawka determinacji. Sporadycznie zdarzało się, żeby pracę w branży IT polecała rodzina czy przyjaciele respondentek. Bardzo często przewijała się odpowiedź, że zainteresowanie branżą IT pojawiało się wśród respondentek przez przypadek.

Zdecydowanie mniejsze znaczenie w budowaniu kariery miało zdobywanie certyfikatów. Ponad połowa respondentek (55%) nie posiada dyplomów związanych ze swoją pracą zawodową. Co ciekawe, im wcześniej respondentki zaczęły swobodnie korzystać z komputera, tym rzadziej decydowały się na zdobywanie certyfikatów.

Na wybór ścieżki kariery nie wpływały zbytnio poprzednie doświadczenia zawodowe. Większość respondentek (68%) pracowała wcześniej poza branżą IT. Co ciekawe, badanie pokazało, że zmiana branży nie była podyktowana kwestiami finansowymi.

Mimo iż prawie dwie trzecie respondentek (66%) uczestniczyło w ciągu minionych 2 lat w konferencjach branżowych, to tylko nieco połowa z nich uważa, że są one istotnym elementem rozwoju kariery. To co respondentki wymieniają jako korzyści z udziału w takich wydarzeniach to przede wszystkim networking, czyli możliwość nawiązania cennych kontaktów w branży i wymiany doświadczeń. Na te profity wskazywały również respondentki (36%) działające w społecznościach zrzeszających pracowników z branży.

Jak RESPONDENTKI oceniają pracę w IT?

Większość respondentek przyznała, że pracując w branży IT, spotkała się z przeciwnościami wynikającymi z ich płci. Kobiety te zwykle musiały wkładać więcej wysiłku przy udowadnianiu swoich umiejętności, spotykały się z niestosownymi żartami oraz miewały problemy z przyjęciem do pracy lub otrzymaniem awansu.

W tym miejscu załączam kilka ciekawych opinii respondentek:

„Zdziwienie, że jestem programistką. Ostatnio na rozmowie rocznej z moim mentorem zostałam zapytana czy nie chciałabym założyć kółka kulinarnego. Pół żartem oczywiście. Ale takie żarty zdarzają się często. Na koniec rozmowy przyznał, że ciężko mu jest mnie porównać z innymi, bo jestem jedyną kobietą w zespole i że nie zna innej programistki. Na spotkaniach, pomimo 7-letniego doświadczenia, wciąż jestem wymieniana na równi z juniorami.”

„Czasami muszę udowadniać swoje podejście do programowania bardziej niż koledzy z zespołu. Próbowano mnie delikatnie wypytać o plany na przyszłość (ciąża, dzieci). Na jednej z technicznych rozmów kwalifikacyjnych, które przeprowadzam zostałam wzięta za „panią z HRu” − rozmówca wiedział, że ma rozmawiać z programistą i że jest to rozmowa techniczna, jednak jak usłyszał w słuchawce kobiecy głos, to nie był pewien ‘jak bardzo szczegółowo może odpowiadać, żeby mnie nie zanudzać.”

„W związku z ogólnoświatowym trendem, kładącym nacisk na różnorodność środowiska pracy, kobietom znacznie łatwiej o dobrze płatną pracę w IT. Wiele programów, stypendiów i staży skierowanych wyłącznie do kobiet napędza ten schemat. Osobiście wolałabym rozróżnianie programistów na dobrych i złych. Nie na kobiety i mężczyzn.”

Część respondentek przyznała, że jest im trudniej zrobić karierę w branży IT niż mężczyznom. Jako główną przyczynę kobiety podawały panujące uprzedzenia i stereotypy. Branża nowych technologii jest wciąż postrzegana jako typowo „męska”.

Końcowe wnioski są jednak pozytywne. Mimo iż w pracy w branży IT pojawia się wiele przeciwności, z którymi kobiety muszą się mierzyć, to prawie 3/4 respondentek przyznaje, że warto się w niej spełniać. 🙂

∗ Cały raport możecie znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.