Kim-jest-scrum-master

Kim jest Scrum Master?

Praca w branży IT to nie tylko programiści, frontendowcy czy UX designerzy. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przybliżyć rolę Scrum Mastera, a także opowiedzieć nieco więcej o samym Scrumie, czyli metodyce zwinnej lub inaczej ramach postępowania w zarządzaniu procesami.

Co to jest Scrum?

Scrum zgodnie z definicją to ramy postępowania, dzięki którym ludzie mogą z powodzeniem rozwiązywać złożone problemy adaptacyjne, by w sposób produktywny i kreatywny wytwarzać produkty o najwyższej możliwej wartości. Oparty jest na empiryzmie, czyli teorii, wedle której wiedza wynika z doświadczania. Twórcami Scruma są Ken Schwaber i Jeff Sutherland, którzy napisali specjalny „Przewodnik po Scrumie” (ang. Scrum Guide). Obrazek poniżej powinien Wam nieco przybliżyć zrozumienie koncepcji Scruma. 🙂

scrum

Źródło: http://www.agilebuddha.com

Na Scrum składają się m.in. Zespoły Scrumowe i związane z nimi role. W każdym zespole wyróżnia się Właściciela Produktu (ang. Product Owner), Zespół Deweloperski (ang. Development Team) oraz Scrum Mastera. Zespół Scrumowy, aby pracował efektywnie, powinien składać się z 3 do 9 członków. Zespoły te są samoorganizujące się oraz międzyfunkcjonalne, czyli samodzielnie decydują, jak wykonują swoją pracę oraz posiadają wszystkie niezbędne kompetencje, aby ukończyć pracę. Właściciel Produktu jest przede wszystkim odpowiedzialny za wartość produktu i zarządza tzw. Backlogiem Produktu, czyli listą wszystkich potrzeb i zmian w produkcie. Zespoł Deweloperski to programiści, którzy wytwarzają w każdym Sprincie (wyznaczonym odcinku czasowym) konkretne elementy z Backlogu Produktu. Czym zatem zajmuje się Scrum Master?

Kim jest Scrum Master?

Scrum Master to tak zwany przywódca służebny Zespołu Scrumowego. Jest on odpowiedzialny za to, by Scrum był rozumiany i stosowany. Główną rolą SM jest wspieranie wszystkich członków zespołu. Scrum Master pomaga PO w znajdowaniu technik efektywnego zarządzania Backlogiem Produktu i porządkowania jego elementów tak, aby maksymalizować wartość. Scrum Master pomaga również Zespołowi Deweloperskiemu, między innymi usuwając przeszkody ograniczające postępy prac czy pomagając w zakresie tworzenia produktów o wysokiej wartości. Scrum Master pomaga również całej organizacji poprzez wspieranie pracowników w zrozumieniu i stosowaniu Scruma czy przewodząc procesom wdrażania Scruma i prowadząc coaching.

kim jest scrum master

Źródło: http://www.romanpichler.com

Upraszczając powyższe definicje ze Scrum Guide, Scrum Master jest odpowiedzialny za efekty pracy Zespołu Deweloperskiego oraz Product Ownera. Scrum Master coachuje członków zespołu i w odpowiednim momencie stawia właściwe pytania, m.in. o to czy cel biznesowy został jasno sprecyzowany, czy decyzje PO są podejmowane w oparciu o feedback od klientów, czy zespół współpracuje efektywnie, np. z UX designerem, czy efekty pracy zespołu odpowiadają na realne potrzeby firmy.

Jak zostać Scrum Masterem?

Mimo współpracy z programistami Scrum Master wcale nie musi umieć programować. Poza doświadczeniem zdobytym w pracy z zespołem deweloperskim, zazwyczaj niezbędne jest zdobycie certyfikatu potwierdzającego bardzo dobrą znajomość Scruma. Można go uzyskać po zdaniu oficjalnego egzaminu w języku angielskim. Obecnie liczą się dwa certyfikaty – Certified Scrum Master oraz Professional Scrum Master. Ten pierwszy poprzedzony jest zwykle dwudniowym szkoleniem, które przygotowuje nas do zdania egzaminu. Certyfikat CSM musi być odnawiany co dwa lata. Drugi certyfikat możemy uzyskać bez konieczności uczestniczenia w szkoleniu. Do egzaminu przygotowujemy się na podstawie Scrum Guide i podchodzimy do testu online. Krótkie porównanie obu certyfikatów załączam poniżej.

CSM vs PSM

Źródło: http://www.agile-scrum-master-training.com/certified-scrum-master-csm-vs-professional-scrum-master-psm/

No to jak? Zachęciłam kogoś z Was do rozważenia ścieżki zawodowej jako Scrum Master?  Jak dla mnie jest to bardzo ciekawe zajęcie! Koniecznie dajcie znać w komentarzach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.