kobiety w IT

Inspirujące kobiety w nowych technologiach

W jednym z pierwszych wpisów przedstawiłam Wam 5 najbogatszych kobiet ze świata nowych technologii. Ale stan konta to przecież nie jedyne kryterium, które pozwala zaistnieć w branży. Przygotowując ten wpis, nie przypuszczałam, że co roku powstaje tak wiele rankingów z kobietami w roli głównej. Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić najciekawsze z nich, a przy okazji wyróżnić kilka postaci z naszego rodzimego rynku nowych technologii i internetu. Poznajcie najbardziej inspirujące kobiety w IT!

Inspiring Fifty 2016

Inspiring Fifty to ranking, który moim zdaniem zasługuje na największą uwagę. Co roku wybieranych jest 50 najbardziej inspirujących kobiet z branży technologicznej w Europie. Pośród nich znajdują się kobiety wpływowe, przedsiębiorczynie, biznesowe liderki, naukowcy i decydenci. Na tegorocznej liście znalazły się przedstawicielki 11 krajów: Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Co ciekawe, najwięcej finalistek (11) pochodzi z Wielkiej Brytanii. Niestety w rankingu nie pojawiła się żadna kobieta z Polski.

Najważniejszym kryterium zakwalifikowania się do pięćdziesiątki jest przede wszystkim doświadczenie i osiągnięcia w branży IT w ciągu ostatniego roku. Najbardziej cieszy mnie fakt, że wszystkie finalistki są sobie równe i nie zajmują poszczególnych miejsc na liście. To, co je łączy, to pasja i zamiłowanie do nowych technologii. Samo pojawienie się na liście to jednak nie wszystko. Zwyciężczynie w kolejnych miesiącach będą prowadzić i promować wydarzenia, których celem będzie odkrycie większej liczby wzorów do naśladowania na poziomie lokalnym. Z pełną listą Inspiring Fifty możecie zapoznać się pod tym linkiem.

 

Hot Topics Women in Tech100 2015

Hot Topics – Women in Tech to kolejne duże zestawienie, które obejmuje setkę wpływowych kobiet z branży technologicznej. Jego celem jest coroczne promowanie kobiet w IT, zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz odkrywanie kolejnych kobiecych wzorów do naśladowania. W trakcie oceny kandydatek uwzględniane są następujące kryteria:

 • lider w swoim sektorze, bezpośrednio przyczyniający się do wzrostu organizacji
 • narodowy lub międzynarodowy wzór do naśladowania, który inspiruje nowe pokolenie kobiet w branży IT
 • kobieta nieustannie wprowadzająca innowacje, które inspirują szerszą społeczność i umacniają jej działalność lub swoją osobę jako lidera rynku

Tu również nie przyznaje się miejsc czy liczby punktów. Wszystkie finalistki są sobie równe. Cała setka dostępna jest pod tym linkiem.

 

12 inspirujących kobiet w Internecie

To bardziej subiektywny wybór blogerki Karoliny Rojek. Jednakże wśród jej zestawienia jest kilka dziewczyn, na które chciałabym zwrócić Waszą uwagę.

1. Joanna Drabent – założycielka Prowly

2. Barbara Stawarz – mistrzyni content marketingu

3. Anna Jadwiga Orzech – specjalistka od komunikacji w Internecie

4. Dagmara Pakulska – mistrzyni real time marketingu

5. Monika Mikowska – ekspertka w projektowaniu na urządzenia mobilne

6. Barbara Sołtysińska – szefowa agencji zrzeszającej internetowych twórców video – LifeTube

 

Najbardziej wpływowe kobiety polskiej sceny startupowej

To zestawienie przygotowane przez portal Mam Startup. Wśród najciekawszych sylwetek znalazły się:

1. Kamila Sidor – założycielka organizacji i społeczności kobiet kochających nowe technologie Geek Girls Carrots

2. Agnieszka Lewandowska – Prezes Zarządu Fundacji Startup School – pierwszej szkoły dla startupów w Polsce

3. Eliza Kruczkowska – Prezes fundacji Startup Poland

4. Agnieszka Oleszczuk-Widawska – współtwórczyni Evenea.pl – systemu rejestracji uczestników i sprzedaży biletów online na wydarzenia oraz Dyrektor Founder Institute Warsaw, czyli lokalnej edycji największego na świecie programu edukacyjnego dla przyszłych przedsiębiorców technologicznych

5.  Ola Lazar – założycielka portalu Gastronauci.pl

Zachęcam Was gorąco do zapoznania się z wybranymi sylwetkami kobiet z powyższych rankingów. A nuż zainspirują Was do stworzenia czegoś niesamowitego? 🙂

2 thoughts on “Inspirujące kobiety w nowych technologiach

  • girlintothecode says:

   Karolina, zdecydowanie przydałaby się choćby jedna kandydatka! 🙂
   Co do fanpage – zbieram się do jego założenia, mam nadzieję, że już wkrótce będzie dostępny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.