Pecha Kucha Night Warsaw #19

Dzisiejszy post jest małą odskocznią od programowania, a jednocześnie zapoczątkowuje on nową serię wpisów. Chcę się z Wami dzielić także tym, co mnie inspiruje, urzeka i pozytywnie nastraja, a co niekoniecznie jest ściśle związane z programowaniem. 

Oprócz regularnego uczęszczania na spotkania Karotek, od pewnego czasu uczestniczę również w wieczorach o tajemniczej nazwie Pecha Kucha (czyt. pe-czak-cza). Jest to impreza, podczas której artyści przedstawiają swoje projekty w formie krótkich prezentacji multimedialnych. Założenie jest proste: 20 slajdów po 20 sekund każdy, czyli dokładnie 6 minut i 40 sekund na zainteresowanie publiczności. Pecha Kucha została założona w Japonii w 2003 roku przez Astrid Klein i Marka Dythama. Pierwotnie miała być miejscem spotkań o architekturze. Obecnie skupia wokół siebie nie tylko twórców z różnych dziedzin kreatywnych, ale także osoby, które po prostu mają coś ciekawego do przekazania. Impreza odbywa się cyklicznie w ponad 300 miastach świata, a udział w niej jest całkowicie darmowy.

W czwartek Pecha Kucha Night Warsaw odbyła się już po raz 19-ty. Oto 8 prezentacji tego wieczoru.

1. Wióry lecą

Źródło: https://wioryleca.wordpress.com/2015/05/19/katalog-projektow-realizowanych-na-wiorach/#jp-carousel-1436

Źródło: https://wioryleca.wordpress.com

 

Wióry lecą to warsztaty stolarskie skierowane głównie do kobiet. W trakcie kursu można stworzyć zarówno dekoracyjne drobiazgi dla najbliższych, jak również większe przedmioty, typu stojak na szminki czy klucze, szafkę na buty, a nawet stół i komplet krzeseł. Można wziąć udział w jednorazowym kursie, jak i w 3-miesięcznych warsztatach. Kobiety mile widziane!

2. Wodson

Źródło: http://www.zeligowski.pl/p/wodson.html

Źródło: http://www.zeligowski.pl/p/wodson.html

Wodson to bardzo pocieszny francuski buldog, którego przygarnął Jakub Żeligowski. Artysta, zafascynowany postawą życiową pieska, postanowił stworzyć całą kolekcję obrazów, koszulek czy biżuterii z jego wizerunkiem. Swoimi projektami dzieli się na wystawach i wernisażach.

3. Agnieszka Waszak – malarstwo intuicyjne

Źródło: https://www.facebook.com/AgnieszkaWaszakIntuitivePainting?fref=nf

Źródło: https://www.facebook.com/AgnieszkaWaszakIntuitivePainting?fref=nf

Agnieszka Waszak to artystka, która maluje obrazy energetyczne. Jak sama przyznaje mają one właściwości terapeutyczne, oczyszczają i wzmacniają energię. Na obrazach Agnieszki często pojawiają się czakry, czyli centra energetyczne w naszych ciałach.

4. Emas

Źródło: https://www.behance.net/emas

Źródło: https://www.behance.net/emas

Pod tym pseudonimem artystycznym tworzy ilustrator Michał Bednarski. Galerię jego oryginalnych rysunków możecie obejrzeć tutaj.

5. Projekt Orli Dom

Projektant Andrzej Ludwik-Woszczyński na podstawie analiz stosowania godła Polski postanowił opracować wersję użytkową herbu RP. Głównym założeniem było odtworzenie oryginału godła z 1927 roku, który wraz z upływem lat ewoluował, a obecne jego wersje zawierają wiele błędów. Projekt pana Andrzeja umożliwia wydruk godła na różnych mediach i nośnikach.

6. Blagers

Blagers to nowy serwis internetowy, który jest połączeniem bloga i magazynu, a do tego posiada kilka nowych funkcjonalności. Serwis stanowi kompilację artykułów i opinii z obszaru lifestylu. To, co ma go wyróżniać, to możliwość śledzenia efektów pracy blagera oraz zaproponowania własnego pomysłu na materiał. Na stronie znajdziecie także mapy z miejscami godnymi polecenia czy kalendarz z ciekawymi wydarzeniami miesiąca.

7. Sportowe Powiśle

Sportowe Powiśle to inicjatywa mieszkańców Powiśla zafascynowanych sportem. Głównym celem projektu jest aktywizacja sąsiadów poprzez różne dyscypliny sportowe. Obecnie funkcjonują cztery sekcje: piłkarska, koszykarska, siatkarska i biegowa. Sąsiedzi z Powiśla spotykają się regularnie na udostępnionym boisku przy Kruczkowskiego, a po solidnej dawce ruchu integrują przy piwie. Ta inicjatywa ma również na celu pokazanie dzieciom, że czas wolny można spędzać na inne sposoby niż tylko przed konsolą czy komputerem.

8. Bioporty

Źródło: http://bioporty.pl/

Źródło: http://bioporty.pl/

Bioporty to projekt Tomka Wódkiewicza, kompozytora i konstruktora, który tworzy muzyczne i artystyczne wynalazki. Podstawą jego instalacji jest łączenie maszyny z ciałem. Wśród jego najciekawszych projektów znajduje się między innymi: instalacja do promowania energii odnawialnej przy pomocy pocierania łyżek, akustyczny robot perkusyjny stworzony z wiaderek i łańcuchów ludzi czy prototyp grających butów. Efekty projektów możecie obejrzeć tutaj.

Spośród wszystkich prezentacji najbardziej autentyczna była dla mnie inicjatywa Sportowe Powiśle, a najbardziej zaskakująca Bioporty od Tomka Wódkiewicza. A Was który projekt najbardziej zainspirował? Słyszeliście wcześniej o Pecha Kucha?

P.S. Z okazji światowego Dnia Programisty wszystkim początkującym, jak i zaawansowanym programistom życzę samych sukcesów zawodowych! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.